View Single Post
  #18  
Vechi 12.12.2010, 22:35:28
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Iata, am ceva ani , timp in care am intalnit destui oameni, dar si multa rautate. Ma intreb, ce beneficiu are acela care loveste, care arata cu degetul, care nu vrea sa se schimbe cu niciun pret? Ne sfasiem intre noi, mai ceva ca animalele, invidiem pana si darurile primite de la Dumnezeu, umilim, intoarcem spatele, ni se pare ca suntem deasupra pentru ca suntem bogati, pentru ca inca se practica nepotismul, mita e la mare cinste, nu mai conteaza talantii daruiti de Dumnezeu, uneori nici nu ti se permite sa-i mai inmultesti, alteori ti se interzice sa-i folosesti, nu mai este loc decat pentru "elite" propulsate pe cine mai stie ce criterii. Unde se va ajunge? E mileniul III- se voia mai bun. A evoluat tehnologia, dar omul a ramas la fel- plin de rautate, egoism, invidie,mandrie. Va mai trece mult timp pana ne vom schimba- cand Dumnezeu nu ne va mai suferi rautatea.E meritul Sfintilor, al traitorilor si mai ales este meritul lui Dumnezeu ca inca mai existam.
Cel care loveste,o face de frica sa nu fie lovit,care nu vrea sa se schimbe,crede ca nu are nevoie de schimbare,cel care intoarce spatele ii e frica sa nu fie ranit...etc.Oamenii "rai" sunt cred eu cei care au nevoie cel mai mult sa fie iubiti.Si aratandu-le asta,vom observa o schimbare ,vom vedea ca de fapt nu sunt rai ci doar...prudenti.
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote