View Single Post
  #2  
Vechi 31.08.2010, 09:09:11
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Daca si vara cand este o gama atat de variata de fructe si legume pe piata romanul mananca mezeluri,dulciuri in comert etc nu stiu ce sa mai zic de iarna.
Putina educatie in privinta alimentatiei este esentiala,altfel in ceva timp o sa ajungem ca americanii.
M-am ingrozit vara asta mai ales de cati copii grasi spre obezi am vazut.Nu se poate...ce o fi in capul parintilor lor de ii duc in fast fooduri,le dau chipsuri si alte porcarii?Macar cand ai un copil ar trebui sa devii mai responsabil,ma gandesc...
Absolutepower,initiativa ta este grozava,insa respectiva dieta ar trebui sa fie nu ceva pe termen scurt,ci transformata intr-un stil de viata sanatos,echilibrat:degeaba tii dieta o luna,doua,daca in restul anului bagi toate nenorocirile cu E-uri,grasimi,prajeli,conservanti in tine.Nu mai spun de alcool,fumat,sedentarism,stres.
Toate astea fac un soi de cocktail Molotov care ne da peste cap si fizic si psihic.
Traim intr-o perioada in care beneficiem,totusi de informatie:materiale pe internet,carti,reviste care vorbesc despre un stil de viata sanatos,e doar necesar sa facem un minim de efort sa ne autoeducam.
PS:Singura obiectie pe care o am in ceea ce ai scris se refera la cafeaua de dimineatza,care din punctul meu de vedere este destul de nociva,deshidrateaza si in nici un caz nu da energie asa cum suntem tentati sa credem.
Mancati doua-trei linguritze pe stomacul gol de germeni de grau si sa vedeti ce energie o sa aveti.Eu ii mananc amestecati cu putin ulei de masline si cateva picaturi de lamaie si au un gust grozav!Ficatul daca nu il obosim aiurea cu tot felul de porcarii se regenereaza singur si in plus exista si alte metode naturiste pentru asta.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote