View Single Post
  #463  
Vechi 26.04.2010, 23:20:15
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
Oau,ce ma bucur ca am reusit sa-ti trezesc interesul pentru marele Petre Tutea-"romanul" !
Din pacate n-ai prea inteles. Da, crestinismul e o religie absoluta! Este tot de ceea ce omul are nevoie pentru viata sufletului sau, pentru ca totul este gata pregatit, totul este perfect intocmit, pretul este platit, noi trebuie doar sa credem si sa primim invitatia Tatalui Ceresc.Nu trebuie decat sa intram pe "poarta ingusta", sa calcam pe urmele Sf. Apostoli pentru ca si ei calca pe urmele lui Hristos,sa ascultam de calauzirea Duhului Sfant , sa fim celule vii in "trupul Domnului" adica in Biserica Sa, sa ne spalam hainele in "Sangele Mielului" jertfit si cel mai important: sa iubim pe Mirele nostru drag mai mult decat orice si pe aproapele nostru ca pe noi insine. Ai gasit oare undeva scris ca mantuirea sufletelor depinde de faptele bune sau de vrednicia lor? Sau ca cineva trebuie sa judece pe altii daca stau in picioare sau cad? Sau cand si de cate ori s-au pocait de rautatea lor?
Eu stiu altceva "ca trebuie sa iertam de 70 de ori cate 7'-zilnic. Ca "judecata este a Mea" zice Domnul.Ca doar Domnul Iisus Hristos va fi judecator.Ca mintea mea ma minte si ochiul meu este inselator, ca nu am voie sa scot paiul din ochiul fratelui meu pana ce eu am o barna intr-al meu,ca daca "ochiul meu este rau tot lautrul meu este INTUNERIC"

Eu am inteles ca ,intr-adevar, crestinismul este o religie absoluta si perfecta tocmai pentru ca nu este conditionata de vrednicia oamenilor. Vrednicia este o consecinta a ideologiei si nu invers.
Iti multumesc ca ti-ai luat timp sa expui atatea idei bine cunoscute de mai toti crestinii, ar fi fost mai de folos daca veneai si cu o solutie sa punem si in practica aceste principii frumoase, ca la teorie ne pricepem toti.
Reply With Quote