View Single Post
  #96  
Vechi 04.02.2009, 11:56:17
camiann camiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 38
Implicit

Dupa parerea mea deja traim intr-o societate supravegheata, cu sau fara aceste pasapoarte cu microcipuri...supravegheata prin mijloacele intenetului, telefoniei, sateliti...etc. Orice progres tehnic este istoric vorbind un pericol de moarte pentru umanitate... a zis-o cineva, am uitat cine. In societatile primitive antropologii au constat ca oamenii au mult respect si frica pentru nou tocmai pentru aceasta dubla disponibilitate pentru progres sau distrugere pe care il are orice descoperire. In societatile noastre moderne, pe care noi le idealizam ca fiind avansate si democratice paradoxul acesta al libertatii supravegheate merge chiar mai departe de un simplu demers voyeuristic. Scopul este, dupa parerea mea, schimbarea unei mentalitati, rasturnarea ordinii asa cum o stim noi si reconstuirea unei lumi noi. Cam tot ce vroiau si coumistii, dar acum se vrea ceva mai cu fata umana. Chiar pe acest site se poate vedea cum oameni de bine descind si dau lectii, atacind conervatorismul si caracterul anacronic, dupa parerea lor al credintei crestin-ortodoxe. Forumistii se prind repede si ii baga la spam pe unii. Pe altii lumea ii tolereaza pentru ca toleranta este o disponibilitate reala a unui crestin. Dar, dupa parerea mea toleranta nu trebuie sa mearga pina acolo incit acceptarea invatturilor lor sa debalanseze miezul credintei si invataturilor noastre. Ii accept ca oameni, dar NU accept invatatura lor stricata.

Sa revin la conceptul societatii supravegheate. Este mai mult decit un concept este o realitate practica. Exista deja din pacate si cred ca este greu sa fie oprit acest lucru pentru ca teoretic ORICINE cu ceva cunostinte tehnice poate face acest lucru. Ca cetateti noi avem posibilitatea sa protestam si sa folosim mijloacele democratice care ne stau la dispozitie sa oprim ca acest fenomen mai mult sau mai putin marginal sa devina politica de stat.

Problema pe care mi-o mai pun eu este daca aceste chipuri de care se vorbeste atit de mult au intr-adevar in mod consistent numarul 666. As fi foarte interesata de exemplu, ca cetatean sa mi se arate intr-o dezbatere larg mediatizata a societatii civile, folosind mijloacele tehnice de citire (scannere etc) ca aceste produse cu chip au in ele codificat intr-un pattern numarul fiarei. Pentru ca atunci, daca aceatsa este o realitate mi se incalca liberateta mea religioasa daca sunt fortata sa cumpar produse cu acest numar , sau mai mult sa am acte de identitate care au acest numar. Si atunci stiu ca traiesc intr-un sistem care cultiva ocultul si stiu ca am un dusman real de moarte.
Reply With Quote