View Single Post
  #105  
Vechi 20.08.2015, 11:27:21
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mai intai fraza din mesajul initial al firului, pentru ca vad ca de aici pleaca neintelegerile:
"Trebuie sa mergem pentru ca avem o datorie, dar mai departe cum ne comportam? Facem o exceptie de la post?"
Nu se spune ce datorie, dar inseamna ca este o legatura speciala si nu cineva de pe strada, sau o cunostinta intamplatoare.
Pot fi colegi, sefi, prieteni apropiati, rude.
Aici (eu cel putin) nu vorbim de nunta unor oameni de pe strada, care nu ne spun nimic. La aia nu trebuie sa ne ducem. Desi depinde.
Si sunt oameni care au anumite probleme si vai de capul lor cum isi incropesc o nunta. Fiecare om care le este aproape si ii ajuta cumva este binevenit.
Prea ne gandim numai la cazuri din astea cu nunti pompoase si petreceri mari. Sau la betii.
Nu stiu avem aici viziuni diferite.
Eu nu stiu cum e aia sa inviti pe cineva la nunta, ca sa umpli restaurantul. De ce?
Sau care sa te inivite numai pentru bani sau cadou...Eu asa ceva nu inteleg. Si la asa ceva nu particip si nu am in anturaj astfel de oameni.
Inca o data: era vorba de o datorie. Nu stim de care.

Alta neintelegere: nu spune nimeni sa ne ducem in fiecare zi la o nunta.
Cine poate asta? Trebuie sa ai bani in primul rand ca sa te imbraci, sa dai cadou, etc.
Noi vorbeam aici despre un caz aparte. Nu cred ca autoarea firului se duce in fiecare zi la nunti. S-a intamplat o data sa fie asa.
De aia am zis ca nu e o problema.
Sarbatori si posturi sunt tot timpul. Nunta este o data in viata.
Cu Dumnezeu si sfintii Sai suntem tot timpul, nu-i abandonam daca o data mancam altceva si ajutam niste oameni.

Ma inebuneste ideea asta extrema la multi dintre voi: vai nu tii post nu-l iubesti pe Dumnezeu, nu esti bun ortodox, ai baut o cana de lapte la fel, ai iesit printre oameni si nu stai in casa urland in perna si robotind ca animalul, nu esti bun ortodox. Restul nu mai conteaza, ce faci bun si cat efort faci ca sa fii bineplacut lui.
Ce prostie este asta? Cum batjocoriti asa si pe oameni si pe Dumnezeu?

Pentru Alin o observatie: in cazul de fata este vorba de maghiari, care apartin unei confesiuni crestine mari si nu secta (sunt catolici din cate stiu).
Si ar trebui sa stie si preotii lor si sa fie mai deschis cand stabilesc o nunta la care pot sa fie invitati si din ortodoxie. Ca traiesc in Romania, tara majoritar ortodoxa.
Asa si noi aici respectam niste reguli locale. Preotii nu traiesc pe alta lume.
Si sunt aici multi de alte religii si confesiuni. Dar se respecta reciproc.

Si exista chiar o regula afisata peste tot. "Sunt interzise orice fel de petreceri in ziua de..." (de obicei in postul Pastelui). Chiar daca altii nu au atunci, sau nu au deloc acel post. Si ortodoxul si turcul si indianul trebuie sa respecte si sa stea cuminte. Ei sunt majoritari, ei stabilesc reguli.

Nu are rost sa ne certam si sa ne jignim aici. Trebuie doar sa intelegem ca este vorba de exceptii, de situatii speciale. Nu spune nimeni sa stai numai in nunti si petreceri.
Si da, alegi cu grija cand esti invitat undeva. Chiar poti sfatui lumea respectiva cum sa stabileasca mai bine.

Si mai ganditi-va la ceva - sunt oameni care au ziua de nastere atat de aiurea , sau chiar zi onomastica, incat niciodata nu si-o pot serba. Nici macar atat. Renunta. Mai greu cu copiii sa-i pui sa renunte...
Renuntari sunt destule in viata unui om si suferinte o gramada.
De acord cam cu tot ce ai spus aici, cu mentiunea ca, daca oamenii sunt maghiari sunt sanse destul de mari sa fie reformati sa lutherani, de aici si faptul ca ei nu au aceleasi sarbatori ca si catolicii si nu au posturi

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
"Multiculturaliti"

Nu cred ca Biserica Ortodoxa o sa tradeze neamul romanesc.

Pai daca sunteti aceiasi religie (cu dogme diferite) dar acelasi stapan cu
cornitze, e normal."Pretenii" intre ei se saluta.

Can't do that.Sfantul Constantin Brancoveanu ne interzice, iar
Sfantul Stefan Cel Mare este impotriva.
Ai citit ce ai scris? Ai vazut cum suna? Treci jos, ai 2!

and iy YOU can't do that, then don't. si alegeti prieteni doar dintre ortodocsi. Dar nu veni cu textul din paragraful 3 (al tau) la cineva care are si prieteni de alte confesiuni religiose!

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Dar eu tot n-am inteles care este legatura intre post si dragostea pt aproape.
Daca vezi lucrurile cum le-ai vazut pana acum, nici u o sa intelegi care e legatura. Teoreti nu ar fi o legtura anume, era vorba de nunta care pica in zi de post si mare sarbatoare. Citeste e s-a scris si raspunde-ti la intrebare.

Citat:
În prealabil postat de lidiap Vezi mesajul
Va multumesc inca o data tuturor pentru ca v-ati implicat, cu muuult suflet, in elucidarea acestei probleme care ma framanta. In sinea mea stiu ce trebuie sa fac dar, avand in vedere ca nu traim singuri pe lume si e bine sa lasi loc de buna ziua, am hotarat sa mergem, am solicitat meniuri de post si vom trata evenimentul cu decenta, incercand sa nu facem nota discordanta si sa se simta toata lumea bine.
Indiferent de opiniile avute (unele extrem de bine inradacinate, de neclintit) aveti respectul meu.
Asa as fi procedat si eu daca eram o crestina practicanta. Respect pentru c aveti respect si pt ortodoxie si pentru prieteni.

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Ar mai fi o chestie.Spunea-i ca mirii sunt de alta religie.Vezi sa nu te rogi
cu ei in biserica lor.Ai haina Sfantului Botez.Nu poti sa te rogi cu ereticii.
Inainte sa inceapa slujba lor, iesi afara din cladirea lor sau ce o fi.
Tu ai haina Sfantului Botez.
La party-people, da e ok.Dar sa nu ai comuniune cu ei la cele sacramentale.
Nicidecum.
deci, cum ziceam mai sus...prin primele mele paragrafe...ii clara treaba.


ps: de ce nu se vede ce e in quote (again)?
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote