View Single Post
  #2  
Vechi 24.05.2009, 23:34:36
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Bravo Sophia, in sfarsit vad si eu pe cineva pe forum care-si pune problema intr-un mod atat de obiectiv.
Am amintit in repetate randuri despre aceste probleme, controverse, intr-o oarecare masura si, mi s-a raspuns cu indignare, fiindca oamenii cand devin credinciosi, ori devin roboti, ori...stau in banca lor.
Ma intriga si pe mine aceasta realitate, intotdeauna se invoca citatele Marilor Duhovnici, care vorbesc de viata laica, de viata in casatorie, de sexualitate...in conditiile in care acestia stau in manastire izolati de pe la varsta de 16 ani. Plus ca,CULMEA, nici un preot de mir nu aud sa fie mare Duhovnic, sa invete mirenii invatatura de mantuire, cu toate ca sunt si acestia duhovnici si, bine-nteles cunosc invatatura pentru mantuire. De ce oare? Pentru ca ne complacem in povesti nemuritoare despre sfintenia pe care, de fap[t, nu o sa o dabandim niciodata, tocmai pentru ca ea ne este insuflata de oameni mult prea exigenti si radicali pentru o fire ca cea omeneasca, mai ale mireneasca. Astfel, nu doar ca nu ajungem spre desavarsire, dar pierdem din vedere si omenia care ne-ar mai putea ramane pentru a ne apropia de adevarata credinta,. in mod paradoxal, datorita acestei credinte. Uitam sa fim oameni alaturi de oameni,indoctrinati de atatea teorii pompoase si simtindu-ne ca l-am apucat pe Dumnezeu de picior, multi uitam sa iubim, devenind niste egoisti incurabili si extrem de dogmatici.
Asta e !
Nu ar trebui sa spovedeasca calugarii, mirenii, insa nevoia de bani si lucruri materiale i-a determinat spre astfel de dezlegari si s-a creeat un adevarat haos.Nici macar nu este permis in realitate asa ceva, insa pentru politica se poate face dezlegare...pentru linistea sufleteasca, NICIODATA.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote