View Single Post
  #8  
Vechi 16.03.2010, 09:03:41
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Vai doamne... ce rai sunt crestinii!
Ce intelegi tu dintr-un film care spune ca intr-o anumita perioada crestini au comis niscaiva atrocitati inspirate de zeul iubirii! Nu a spus nimeni ca toti crestinii sunt rai. Nu trebuie sa generalizezi. Uita-te si aici pe forum sa vezi ca nu toti crestinii sunt la fel.
Si pana la urma mesajul filmului ar trebui inteles ca fiind impotriva unei mentalitati inguste de tip "patru picioare bine, doua picioare rau", nu impotriva tuturor crestinilor.

Citat:
La ce a ajutat-o toata stiinta si filozofia greceasca daca nu a recunoscut Adevarul, pe Hristos, adevaratul Dumnezeu?
Ok, sa zicem ca nu a ajutat la nimic sa dezvolti arhitectura, astronomia, matematica, medicina si multe altele. Cum ajungi de la aceasta premisa la toturarea unei femei? Si eu cred ca voi gresiti dar nu v-as supune la asa atrocitaci.
Citat:
Și le-a zis: Mergeți în toată lumea și propovăduiți Evanghelia la toată făptura.
Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi.
Marcu (16-15,16)

Dar bineinteles ca pentru "tolerantii" ecumenisti este ceva "anormal si fanatic" daramarea statuilor si templelor paganesti! Pentru ei, orgia de la Assisi din '86 se regaseste in mesajul lui Hristos, uitand insa gestul Mantuitorului impotriva negustorilor din templu!

Cititi viata Sfantului Ambrozie al Mediolanului si dupa sa'l numiti si pe el "fanatic" si "fara iubire"!
Indiferent ce au facut unii sfinti, exista multi altii care si-au castigat sfintenia omorand in stanga si in dreapta. Crestinii au facut greseli pe care ar trebui sa vi le asumati asa cum a inceput sa faca si biserica catolica. Ignorand dovezile acestea nu dispar, ci se intorc impotriva voastra.

PS parca citisem pe undeva ca diavolul nu spune iarta-ma (recunosc, nu-mi aduc aminte exact). era o idee a unui cvasi-sfant. oricum, se potriveste de minune cu atitudinea ta.
Reply With Quote