View Single Post
  #15  
Vechi 03.03.2013, 18:06:39
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Draga Mela, cred ca tu ai ceva de invatat din povestea asta - si cred ca toti am trecut prin asta, intr-o forma sau alta - nu e bine sa ai asteptari mari de la oameni, sa te increzi prea mult intr-o persoana... nu e vorba sa devii mizantrop, nu, nu, ci sa intelegi ca fiecare om are neputintele lui, patimile lui, in ciuda imaginii bune pe cate tu ti-o creezi despre el. Din experienta mea, ori de cate ori am supraestimat o persoana, am fost inselata in asteptari. Treptat, am inteles si continui sa inteleg ca pe oameni ti-i scoate Domnul in cale cu un anumit scop.

Nu e bine sa va certati in birou, va fi o atmosfera foarte incarcata. Poate ar fi bine sa taci si sa incerci sa te distantezi putin cate putin de persoana respectiva, sa nu ii mai marturisesti anumite lucruri, sa aveti doar relatii de colegialitate. E si asa o problema la serviciu: ca se cam incurca borcanele, atunci cand exista simpatii si antipatii personale intre colegi. La serviciu e bine sa pastrezi o atitudine de colegialitate fata de toti, chiar daca in particular sunt alte relatii.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote