Subiect: Noaptea nuntii
View Single Post
  #24  
Vechi 07.01.2011, 22:21:51
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Sophia, din cate stiu eu, pentru tinerii proaspat casatoriti nu se cere respectarea zilelor de post la inceput daca acestia nu se pot infrana; insa cu trecerea timpului trebuie daca este posibil sa existe o randuiala. Iar daca mirii se impartasesc in ziua nuntii, trebuie sa cunoasca faptul ca nu pot avea relatii trupesti 3 zile!
Dar nu se poate asa ceva Gabriela! Te rog eu uita-te la zilele saptamanii si numara asa: sambata, duminica, luni, miercuri, vineri nu e voie, ca e post, respectiv liturghie, impartasanie, in fine, nu e voie.
Mai pune inca trei si e mai mult decat saptamana si tot asa.

Eu stiu ca tu ai citit pe parintele Cleopa, dar poate dansul nu si-a dat seama, n-a numarat (ca nu l-a interesat, nefiind insurat).
Tu esti maritata? Si daca da, cum faci cu sotul tau, adica de fapt cand?

Randuiala aia de care spui tu, o mai da si natura. Sa nu uitam asta.

Va rog eu, pe toti care dati asa sfaturi, spuneti concret si din experienta voastra. Voi cand va duceti cu sotul/sotia, cand faceti copii? Ca sa vorbim concret si sa pricepem si noi ceilalti.

Pentru cea/cel care a deschis firul si a intrebat: cum cununia se face de obicei ne-legata de liturghie, puteti sa faceti noaptea linistiti.
In plus Sf. Impartasanie se poate lua eventual si cu 1-2 saptamani inainte de nunta si gata discutia.
Intreaba si preotul. Bine ca preotii de mir sunt casatoriti...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote