View Single Post
  #2  
Vechi 30.05.2013, 17:07:53
andravenache andravenache is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.03.2011
Locație: Timisoara
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Salut! Eu sunt farmacist si ma lupt zi de zi cu morile de vant. Pacientilor mei le pasa doar de 'cat costa', fara sa-si dea seama ca lucrul cel mai important intr-o farmacie este ca poti obtine informatii pretioase fara sa coste nimic. Lanturile de farmacii au distrus profesia noastra si suntem vazuti ca niste vanzatori cu diploma. Pentru voi ce reprezinta un farmacist? Lasand la o parte faptul ca jumatate dintre cei care ies pe portile facultatii sunt...vanzatori cu diploma. Ce inseamna un farmacist adevarat care isi manifesta cu multa pasiune profesia?
Buna!
Banuiesc ca esti tanar, recent absolvent.... pentru ca ai inca entuziasmul acela de inceput, de a schimba lumea.
Eu sunt absolventa de chimie si am studiat si industria medicamentelor. Nu sunt farmacista, dar nici chiar habarnista.
Tinand cont de faptul ca exista mai multe medicamente care se bazeaza pe aceeasi substanta activa (cu toate ca nu neg ca unele sunt un pic mai ok decat altele: eficienta, efecte secundare etc.), si mai ales tinand cont de nivelul de trai (cu atat mai mult cu cat cei mai mari cumparatori de medicamente sunt pensionarii) --> Mi se pare oarecum normal ca pe pacienti sa ii intereseze in primul rand "cat costa"
Asta pe langa faptul ca stim cu totii ca unii farmacisti (majoritatea as spune eu) fac recomandari pe baza relatiei cu reprezentantul de vanzari de la o firma sau alta, sau ca au ajuns medicamentele sa fie promovate prin clipuri publicitare la fel ca ciocolata sau ...
Toate astea creaza asupra oamenilor o impresie negativa si da nastere la ne-incredere.
Apoi, ma intreb eu, ca si client, oare farmacistul din fata mea a absolvit cu 6 sau cu 10? Oare ce lacune are? (Am intalnit destui medici si farmacisti foarte slabi pregatiti)
Pe urma, ma duc intr-o farmacie si imi spune ca am 15% discount. Ii multumesc, dar cand ajung acasa, constat ca nu mi-a facut discountul ( => neincredere). Iar la casa de langa mine, un barbat cu o boala cronica dorea sa cumpere (pe reteta compensata) 3 cutii de pastile. Se uita la data si vede ca expira in luna in curs. Farmacista ii spune "stiti ca defapt le mai puteti folosi inca 6 luni dupa data de expirare". (E adevarat ca nu vor avea efectul unui produs alimentar alterat, dar poate ea intr-adevar sa ma asigure ca domnul va ingera cantitatea de substanta activa corespunzatoare?)

Nu vreau sa te dezarmez ... am raspuns doar la intrebare. Sper ca tu sa ramai in continuare onest si sa pui mereu binele pacientilor pe primul plan. Si sa ai grija sa nu te lasi manipulat (mai ales de reprezentantii de vanzari - asa zisi "reprezentanti medicali"). Cine stie, poate or mai fi si altii ca tine, si... poate se schimba ceva (cu voi, noua generatie).

Pana la urma, cred ca felul in care iti faci meseria (indiferent care ar fi ea) tine de relatia ta cu Dumnezeu. Nu?
Reply With Quote