View Single Post
  #3  
Vechi 30.05.2013, 17:33:11
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Nu neg ceea ce spui. Reprezentantii medicali vin garla, dar sunt f inselatori, si de aceea cercetez sa vad daca e asa cum zice ca e inainte sa eliberez acel medicament. In legatura cu medicamentele pe cale sa expire, orice farmacist se confrunta la un moment dat cu aceasta problema, insa inainte de a elibera un medicament care expira intr-o luna ma uit sa vad pt cate luni are reteta. Daca e pt 3 luni, e clar ca nu-l voi elibera, daca e pt o luna il informez pe pacient de acest aspect, daca e de acord, il eliberez, daca nu, nu. Dar am avut cazuri in care prescriptia medicului era eronata, si i-am spus pacientului ca nu-i eliberez medicamentele din acest motiv. Nu i-a convenit si s-a dus la o alta farmacie de unde le-a luat, insa s-a simtit rau dupa ce le-a adminstrat. A venit la mine si mi-a spus 'ai avut dreptate' si de-atunci vine doar la mine. Eu ma folosesc f serios de litera legii care spune ca farmacistul are drept de deplina decizie. Imi iubesc profesia si am investit f mult in ea tocmai pt a ajuta oamenii. Am lucrat 2 luni intr-o farmacie de lant. Dupa 1 luna ma uram cand ma priveam in oglinda si am demisionat. Incerc sa arat oamenilor ca datoria farmacistului nu este aceea de a scoate cat mai multi bani din buzunarul lor, ci de a-i ajuta.

Last edited by razvan_andrei; 30.05.2013 at 17:35:18.
Reply With Quote