View Single Post
  #29  
Vechi 19.03.2013, 11:32:58
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Buna seara, colegi forumisti,
am o problema care ma roade.
De mult timp apreciez mancarea buna, mi s-a intamplat sa cheltuiesc bani pentru mese pline cu delicatese, seri frumoase petrecute in societate intre mancaruri bune, si am amintiri foarte placute legate de aceasta servire a simturilor.
Dar vreau sa inving pacatul lacomiei pantecelui, acela care te impinge sa mananci cand nu ti-e foame doar pentru gust.
Sunt slabanog, desi eram foarte gras acum 6 ani de zile. Am ajuns la o forma care imi place.
Dar vreau sa infrang pofta.
Vreau sa ma ajutati sa: gasesc placere in mancarea simpla, in apa, in paine. Cum pot sa fac asa ceva?

Eu iti zic sa mergi pe calea ascultarii care va rade COMPLET orice pofta din tine.

Oriunde te duci, nu mai alege tu mancarea. Lasa pe altcineva sa aleaga mancarea.


Ori il lasi pe chelner, sa aleaga el ceva mai simplu, ori te hotarasti sa mananci ce mananca un coleg de al tau, si il alegi arbitrar, inainte de a fi comandat.


Problema este ca mintea ta s-a invatat cu "pofte", sa aleaga, si sa caute totdeauna la mancare, sa se agite la mancare.
Un prim pas este sa mananci ce ti se pune in fata, fara sa mai cauti la altceva.

La fel este si foamea, care la tine s-a instalat bine de tot.
Un alt pas este sa mananci f. putin si des.
Reply With Quote