View Single Post
  #54  
Vechi 02.05.2014, 13:13:14
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Sper într-o continuare a acestui cuvânt adânc, pentru că am putea deznădăjdui văzând cât de rău stăm, cât de mare este riscul/ probabilitatea autoamăgirii. Cum ieșim din iadul vieții de acum, pentru a-l evita și pe cel veșnic? Cum ieșim din înșelare? Cum putem învăța să-l iubim pe Dumnezeu și pe aproapele în mod real?
Sper și eu într-o continuare în planul vieții reale, unde zi de zi și ceas de ceas putem să dăm posibile răspunsuri personale întrebărilor capitale pe care le-ai formulat. Oricum starea de deznădăjduire este mult mai favorabilă trezirii conștiinței decât ignoranța și automulțumirea trufașă. Printre rugăciunile dimineții există una care spune: "și întru deznădăjduire zăcând eu, m-ai ridicat ca să mânec și să slăvesc puterea Ta", deci deznădejdea poate fi locul de unde ne ridicăm întru înnoirea minții și a vieții, spre arătarea și slava puterii lui Dumnezeu. Abandonul activ în grija Tatălui devine operant în momentul când renunțăm să vedem în creștinism un mall ideologic de unde luăm doar ce ne place, ce ne convine, ce credem noi că ne vine bine și nu ne afectează prostia, comoditatea și lenea.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote