View Single Post
  #2  
Vechi 14.07.2022, 14:47:26
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
stiu raspusurile ortodoxe (teoretic), dar ce faci cand viata este o lincezeala continua, o truda nesfarsita si nereusita de a face fata provocarilor vietii? Hristos nu exista in suflet ca nu stii, sau uneori ai momente cand nu vrei (din razvratire), sa il aduci in suflet, spovedanie nu merge, duhovnic care sa faca fata situatiei tale sufletesti nu gasesti, sfintii parca sunt surzi si muti (multi o sa spuneti ca eu sunt asa si stiu, insa doar la nivel teoretic, ca practica ma omoara), copii si tot ce se vrea a fi frumos si implinitor trebuie sa iti iasa ochii pentru ele, casnicia nu merge de nicio culoare pana pleaca si ultimul strop de iubire, iar la final te lupti zi de zi cu ganduri necurate de "ce rost are viata?" si sa iti doresti sa se termine mai repede cu ea si mi-e teama sa nu cedez asa cum a facut-o fratele meu mai mic.
la psiholog daca ma duc iese cu scandal ca dau banii aiurea si nu se vad rezultate, iar un duhovnic care sa ma ajute macar putin nu gasesc...unde sa caut ca sa nu dau nici bani cu carul si nici sa nu ajung sa ma prabusesc de tot pana nu va fi prea tarziu?
Am nevoie de ajutor, tip si urlu in familie dupa el si nu gasesc sprijin (sunt doar femeia fara pic de dragoste -aici este un adevar- si fara empatie, buna de nimic si masculinizata), desi mergem in fiecare duminica la biserica si ne spovedim de cel putin 4 ori in an...unde sa caut?
Uite, am o colinda mangaietoare pentru tine. Asculta bine cuvintele si te mangaie si fa-ti mila cu Iisus... fa-ti mila si te aduna... fa-ti mila si o sa vezi ca se poate iesi cu umilintza miloasa din orice deznadejde, din orice situatzie... cu fruntea sus.

Rostul vietzii este sa-L iubesti pe Iisus, sa-L crezi. Nu-tzi fa rau ci fa mila.

Nu te lasa lumea si grijile banilor, poftele hotzsexitutzelor si nemultzumita hulesti... crezandu-te intzelept, esti rea si nu simtzi ca esti rea. Asa patzesc si eu, nu ma rusinez cand imi simt egoismul si raul, rautatea.

Hai sa fim buni si fericitzi!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 14.07.2022 at 14:50:15.
Reply With Quote