Subiect: Budismul
View Single Post
  #8  
Vechi 30.06.2006, 16:45:56
thanatos thanatos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2006
Mesaje: 8
Implicit

Nu cred ca ne va fi dat sa cunoastem cine se mantuieste si cine nu. Nu cred ca trebuie sa hulim, sau sa discriminam. Cred ca trebuie sa dam dovada de buna purtare si sa stam in banca noastra. Budismul se remarca ca o religie morala, iar adeptii ca oameni simpli si binevoitori. Si pot zice ca uneori nu ne cinstim numele de crestini, injurand la o coada sau carcotind in autobuz sau mai stiu eu ce alte scapari de genul asta (si astea sunt mici)
Budismul este ultima religie asupra careia m-as pronunta. Atata vreme cat exista alte probleme, issues cum s-ar zice, care se manifesta si ne ataca, de ce sa cautam nod in papura unor oameni care-si vad de treaba lor?
Si legat de asta, am citit in Sf.Briancianinov ca nu numai crestinii se vor mantui, dar si cei care au dus o viata curata si onesta, urmand cele 10 porunci. Iar Par.Cleopa zice ca cele 10 porunci sunt ca un cod genetic dat omului de la nastere iar acestea sunt impartite si de alte religii. Singura diferenta, zice Sf.Briancianinov este ca ei nu-l vor vedea pe Dumnezeu, dar vor cunoaste raiul pentru vietuirea curata, asa ca sa nu abordam ceva care ne depaseste.
Reply With Quote