Subiect: Istorii cu talc
View Single Post
Vechi 16.10.2016, 19:49:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Implicit

BĂIEȚELUL ÎNȚELEPT ȘI CĂȚELUȘUL LUI

În vitrina unui magazin de animale era un afiș: “Cățeluși de vânzare”. Un băiețel de 9 ani intră și întreabă care-i prețul unui cățeluș. Vânzătorul îi răspunde că prețul este între 15 și 30 dolari. Băiețelul bagă mâna în buzunar, scoate câteva monezi. Numără 3 dolari … și apoi întreabă: “-Aș putea vedea cățelușii?” Vânzătorul zâmbește. Fluieră, iar din magazin iese afară cățeaua și în urma ei 6 cățeluși frumoși. Al șaptelea cățeluș… rămase în urmă și nu se apropia! Băiețelul întreabă: “
- De ce cățelușul astă șchioapătă ?” Omul îi răspunse că acesta s-a născut cu o problemă la picior și așa va șchiopăta toată viața! “
- Acesta-i cățelușul pe care-l doresc”, a spus băiețelul cu bucurie în glas. “
- Dacă asta e dorința ta, ți-l dau gratis!”
Copilul s-a supărat și a răspuns: “
- Nu-l vreau gratis, prețul lui e la fel ca și a celorlalți căței, îți voi da tot ce am la mine acum, și în fiecare lună îți voi plăti 1 dolar, până voi achita prețul lui întreg!” “
- Ești sigur că vrei acest cățeluș? Doar niciodată nu va putea fugi sau juca sau sări precum ceilalți!”
Băiețelul s-a aplecat, și-a ridicat puțin pantalonul și i-a arătat vânzătorului aparatul de fier ce-i susținea piciorul strâmb. “
- Nici eu nu pot alerga, de aceea acest cățeluș are nevoie de cineva care să-l înțeleagă!
”Ochii vânzătorului s-au umplut de lacrimi când i-a spus copilului: “
- Mă rog și sper ca fiecare cățeluș să aibe pe cineva care să-l iubească, așa precum tu îl vei iubi pe acest cățeluș!”