Subiect: Istorii cu talc
View Single Post
Vechi 08.11.2016, 08:34:54
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member

Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Implicit

Intr-un orasel linistit de provincie,mereu la ora 12 punct ,un barbat intra scurt in biserica din centrul orasului,facea o plecaciune si iesea la fel de repede.
Azi asa,maine asa...omul de la lumanari intra in idei si gandindu-se ca o fi vreun hot care pandeste cutia milei il chema pe preotul bisericii sa-i arate ce tipic dubios avea.
A doua zi,la ora cuvenita omul se arata din nou ,intra ,facu plecaciunea si cand dadu sa iasa ,omul de la lumanari insotit de preotul paroh,il intrebara ce face acolo.
Omul le raspunse ca de fiecare data intra sa se roage...
_"Cum domnule intri sa te rogi? Ca doar stai asa,pret de o secunda ,te apleci si pe aici ti-e drumul in secunda urmatoare?! Eu cred ca mai degraba esti hot si ai ochit cutia milei!",ii spuse consternat omul de la lumanari.
-"Nu domnule,nu sunt niciun hot! Intru repede,la 12 cand am pauza de pranz ,ma inclin si zic rugaciunea:"Buna ziua Iisus, sunt eu Ion!"
-"Fugi domnule de aici,ce asta este rugaciune? Auzi la dumneata!"

Cu toate acestea,omul nostru -Ion a continuat sa-si faca aparitia in fiecare zi la ora 12,ani dupa ani... 10 ani,20 de ani,30 de ani...
Intr-un timp, ajunsese batran si bolnav,rudele il pusesera intr-un azil de batrani.
De acolo,in fiecare zi se scula si mergea pana la biserica la ora 12 sa-ti continuie rugaciunea.
La un timp,nu se mai putea scula din pat din cauza slabiciunii si a bolilor dar Ion tot se scula in capul oaselor la ora 12 sa-l salute pe Iisus.

Fericitul de el,a murit chiar de Paste. La inmormantare ,cunostiintele omului au zis cu oarecare umor"a murit Ion de acuma si nu mai poate sa-i spuna buna ziua lui Iisus in fiecare zi la 12... dar chiar atunci,s-a facut lumina mare si au auzit o voce puternica:
-"Buna ziua Ion,sunt eu ,Iisus!"
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote