View Single Post
  #2  
Vechi 04.12.2019, 02:51:48
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra289 Vezi mesajul
Nu cumva impodobirea bradului de Craciun este pacat? Sfintii nu impodobeau bradul.
Nu am găsit vreo poziție a Sfinților Părinți sau a învățăturii de credință pe tema bradului.
Pe youtube există colinde transmise de trinitas tv filmate din Biserică de lângă brad împodobit.

Pentru mine e o încântare alergătura după brad, negocierea, transportul, cioplitul în lemn cu toporișca pt încadrare în suport pe un frig de crapă pietrele, mirosul proaspăt de pădure al bradului înghețat la vârfuri care se încălzește la temperatura camerei.

Apoi împodobitul combinat cu colinde în fundal, de sus în jos cu beteală, globuri și luminițe, căutatul saloanelor (bomboanelor de pom), legatul saloanelor cu ață ca să poată fi agățate în pom.

Fără brad nu ar mai fi nici bucuria discretă a mîncatului unei bomboane de frupt cu câteva săptămâni înainte de Crăciun, într-o casă în care se postește.

Bradul adună familia, sub brad se pun daruri, colindătorii se adună la brad, preotul când vine cu Iordanul dă și spre brad și îl admiră.

E dătător de optimism și bunăstare psihică să privești bradul împodobit cu o cană de vin fiert printre mirosuri de scorțișoară și portocală.

Nu simt că e sărbătoare fără o crăciuniță pe masă, fără un aranjament de crăciun cu o lumânare aprinsă în mijloc, fără un aranjament lipit pe ușă în exterior.

Știi senzația care te încearcă atunci când ții în mână un glob superb de sticlă, pictat manual în România anilor 80 ?

Știi ce înseamnă să dărâmi bradul când vrei să iei o bomboană din vîrf și să spargi globul rar ?
Știi cum arată o lumânare de brad în suport metalic rămasă din anii 80 ?
Ai prins steluțele aprinse în brad ?


Știi cum e să arunci un brad de la etaj la bloc și să-l preiei de jos ca să nu-l mai cari pe scări ?
Știi ce însemna pe vremuri să-ți cioplești o săbiuță de lemn din brad după ce trecea sezonul și să te lupți cavalerește prin cartier ?

Ai trăit bucuria unor puști care primesc bomboane de crăciun lângă brad după ce au colindat ?

Din păcate toate tradițiile s-au dus și se vor duce din cauza unor snobi care și-au vândut sufletul pentru bani și s-au răcit precum occidentalii, rămâneți cu diaspora, eu nu-mi voi petrece niciodată Crăciunul în Thailanda.

Nici nu mi se pare scump să dau 100 de lei, o dată pe an pt un brad care ajunge la 2 m cu tot cu suport, pt atâtea bucurii psihice și sufletești, se aruncă o grămadă de bani pe orice alte prostii.

Ornamentele le iei în timp, găsești discounturi spre final de sezon în mai toate magazinele, hypermarketuri, cash and carry sau de bricolaj, iar cu maxim 40 de lei îți iei câteva kg de dulciuri, nu trebuie să dai foarte mult.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 04.12.2019 at 03:22:04.
Reply With Quote