Subiect: Intrebari
View Single Post
  #4  
Vechi 13.04.2011, 15:03:56
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai.radulescu2003 Vezi mesajul
Buna ziua! Ma macina niste intrebari...De curand, o cunostinta a murit. Este vorba despre o fosta colega de facultate. Avea 27 de ani si a facut infarct. Doar ce se casatorise. Am petrecut 5 ani cu ea. Nu eram foarte apropiati, dar eram colegi...Din punctul meu de vedere era o fata linistita, parea o persoana cumsecade, la locul ei, era foarte frumoasa. Nu stiu nimic despre viata ei spirituala, nu stiu cat de cuminte era...nu eram atat de apropiati. Ce concluzii as putea sa trag? Sa inteleg ca ea si-a terminat "treaba" aici printre noi? Sa inteleg ca era un om minunat si Dumnezeu a luat-o la el? A reusit sa-si indeplineasca datoriile pe care le avea aici pe pamant? Sau ce altceva pot intelege?


Va multumesc!
Dumnezeu sa va ajute!
Probabil că respectiva a ajuns la un maxim de bunătate și de iubire, moment în care Dumnezeu a luat-o la El.

Mă gîndesc că noi sîntem lăsați să trăim în continuare pentru că Domnul vede posibilitatea de a ne întoarce spre El, în caz că nu ne-am pocăit deja. Sau ne ia la El atunci cînd prinde un moment mîntuitor, de grație, în care omul murind ajunge în Rai. Sau, în cazul unui ticălos, îl oprește prin moarte să nu-și mai facă rău lui și în jurul său... Aici vorbim tot de un maxim de iubire la care acel păcătos a ajuns, un maxim undeva la un nivel sub linia critică, atît cît l-a îndrumat pe el rațiunea.

Dar, nu știm noi judecățile Domnului. Doar ni le imaginăm. Un lucru e cert: Dumnezeu face tot posibilul pentru ca omul să se mantuiască dacă și omul vrea asta. Dacă nu vrea, măcar să prindă un loc mai puțin deranjant în Iad, undeva aproape de ieșire...

Dumnezeu să o mîntuiască, pentru rugăciunile Preasfintei și ale Sfinților.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote