Subiect: Desene animate
View Single Post
  #16  
Vechi 24.05.2011, 21:42:21
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Eu am probat saptamana trecuta ceva ce am citit in cartile lui Virgiliu Gheorghe. Copilul meu a vizionat desene animate (20-22 minute) apoi a facut matematica.. performanta f proasta. De doua ori am incercat asta.
(L-a convins si pe sotul meu ca televizorul are efect imediat asupra intelectului copilului.)

Dar ce efecte negative asupra dezvoltarii copilului are limitarea privitului la tv?
Limitarea privitului la tv nu are niciun efect negativ. Scoaterea cu desăvârșire a tv-ului și a calculatorului din viața copilului poate avea efecte foarte nocive. Să luăm de exemplu, copilul preșcolar. El vine la grădiniță, unde socializează și interacționează cu copii de vârsta lui. Acei copii îl vor exclude pe copilul dumneavoastră din discuțiile de grup care au ca temă desenele animate sau cd-urile educaționale pe care le-au primit de la părinți. Copilul dvs va simți că e exclus, va veni acasă și va zice "mami, te rog lasă-mă să mă uit și eu la desenele X" sau "mami, cumpără-mi și mie nu știu ce cd". Dvs îl refuzați, așa că în momentul în care copilul dvs va fi exclus din grupul lui de prieteni (iar mai târziu se va retrage singur, în mod voluntar și conștient din orice activitate de grup) vă va învinovăți, mai mult sau mai puțin conștient pe dumneavoastră. Marea greșeală a părinților și a dascălilor, în general, e faptul că pun accent numai pe dezvoltarea cognitivă. Dar cum rămâne cu dezvoltarea socio-emoțională? Bun, poate că televizorul nu-l va face mai deștept pe copilul dvs (deși chiar există cd-uri și softuri educaționale foarte bune), dar nici nu-l va îndobitoci, dacă se uită cu limită. Sunt total de acord cu impunerea unei limite și mai ales, cu filtrarea programelor sau a jocurilor la care copilul dvs are acces.
Dar extremismele, în educația copiilor, nu duc la absolut nimic bun.

Cât despre micul dumneavoastră experiment... Rezultatele bineînțeles că au fost negative. Exercițiile de matematică, precum și orice altă activitate care solicită intelectul copilului, nu poate fi făcută așa, când ai chef. În primul rând, există anumite momente ale zilei care sunt indicate pentru astfel de activități, întrucât intelectul copilului e la capacități maxime. În al doilea rând, trebuie să se facă o tranziție de la activitățile de relaxare la cele de învățare. Există mulți factori perturbatori. De exemplu, copilul e entuziasmat de acele câteva minuțele pe care le petrece privind desenele preferate. Când timpul "a expirat", resimte o ușoară dezamăgire și nu se va simți atras de nimic altceva, o perioadă (relativ scurtă de timp, dar asta depinde de fiecare copil). Nu se va putea concentra la exerciții și le va face într-o doară, ca să fie făcute.
Reply With Quote