View Single Post
  #295  
Vechi 21.04.2015, 13:49:45
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Inseamma ca ti-a mai spus si altceva? Pentru ca din ce ai dat reiese doar indoiala ta, nu a Parintelui. De exemplu, ce se intelege prin "de ce te legi de mine?" Tu intrebi daca e adevarata minunea, Parintele raspunde raspunde de ce te legi de ea, de ce te indoiesti. E bine sa nu spunem lucruri de care nu suntem siguri, mai ales ca nu e un lucru marunt, sa spunem ca parintele s-ar fi indoit de aceasta minune. Pentru ca e numita Sfanta Lumina, nu doar o lumina oarecare.
Nu mi-a mai spus altceva dar a fost de ajuns sa inteleg fiindca m-am spovedit timp indelungat la dansul si stiam cum gandeste si cum vorbeste.
Eu tind sa cred in autenticitatea miracolului, dar am si anumite indoieli.
Exista un interviu al mitropolitului Cornelius de Petra care a tinut locul patriarhului Ierusalimului parca in 2001 daca nu ma insel, dupa moartea lui Diodor. El a intrat sa ia sfanta lumina, dar apoi intr-un interviu a declarat ca lumina e naturala, adevarata minune fiind rugaciunea comuna a oamenilor.
Nu stiu daca e sau nu e minune, eu tind sa cred in ea, dar nu imi cladesc credinta pe ea.
Reply With Quote