View Single Post
  #33  
Vechi 07.01.2010, 22:20:08
Brielle's Avatar
Brielle Brielle is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Mesaje: 24
Implicit

Eu am primit de la parintele nostru , de la biblioteca bisericii noastre doua carti de inceput :

"Cu durere și cu dragoste pentru omul contemporan"
si
"Viața de familie" din care am invatat foarte mult.

Trebuie sa spun ca abia m-am abtinut sa ma opresc din lectura:)

Este fantastic prin cata simplitate de exprimare reuseste Cuviosul Paisie sa cuprinda sfaturi atat de intelepte care te ung la suflet si te invata pur si simplu cum sa vezi amanunte pe care pana acum nu le-ai inteles sau carora nu le-ai dat importanta.Am realizat totodata cate lucruri as fi putut schimba la timp in viata dar din pacate uneori este tardiv.

Desigur ca te simti mic de tot , cat o furnica in credinta ta atunci cand vezi de cata dragoste pentru Dumnezeu si pentru omul de rand poate fi capabil cineva ca parintele Paisie, dar parintele nostru mi-a spus ca in acest fel se cladeste smerenia :) .

Am asteptat sa treaca vanzoleala de Sarbatori si ma duc sa-mi imprumut si restul de carti din colectia preotului nostru :) .

Trebuie sa recunosc cu pacat ca prefer sa merg acolo pentru a-mi gasi linistea si sincer astept sa treaca Sarbatorile pentru ca romanii care se aduna la aceasta biserica in aceasta perioada produc enorm de multa agitatie...
Reply With Quote