View Single Post
  #1  
Vechi 12.03.2012, 11:32:31
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit O problema cu un prieten .

Am un prieten , destul de apropiat , adica ne cunoastem de ceva timp , avem cam aceleasi hobby uri , faza e ca e ateu.Am avut de multe ori discutii pe teme religioase , si pur si simplu imi raspunde ''Pana nu vad nu cred''.Am incercat sa i explic , sa se uite in jur, tot ce exista , nu are cum sa fi aparut la intamplare .Nu prea il pot schimba , imi tot pune intrebarea da pe Dumnezeu cine la creat?, I-am spus ca pur si simplu , aceasta intrebare ,nu si are sensul pt mintile noastre omenesti , Dumnezeu e din vesnicie si punct.Imi pare rau sa spun da e genul de om gol sufleteste , cu nimic spiritual in el , material.
Am incercat sa i explic cum de universul in sine e atat de perfect , planetele cum orbiteaza perfect in jurul unei stele , viata in sine cat e de complexa , corpul uman , planeta noastra , care dintre toate planetele din sistemul solar numai pe ea poate exista viata , natura cat e de frumoasa si perfecta , si din pacate noi o distrugem , toate acestea nu pot aparea la intamplare.Nu reusesc sa i schimb mentalitatea , orice as face
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote