View Single Post
  #8  
Vechi 11.02.2017, 11:58:28
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. Legat de prima postare - am citit si am vrut sa raspund, apoi am citit si celelalte mesaje si am dat de al lui bluester. Cristi, unde este adevarul? Cine organizeaza acest mars.
Pe urma ar trebui poate sa se puna si o lista cu aceste valori pe care biserica le sustine. Unele lucruri nu sunt deloc clare.

Sunt lucruri unde situatia nu este clara.
Familia nu este numai aia care are copii, ci si cea unde nu sunt copii
Daca ne legam de copii, pai atunci sa-i ajutam pe toti, sa sprijinim si pe cei care vor copii si nu pot. Sa facem ceva si pentru ei.

Deci sa avem lista de valori.
As spune asa: copii (nu numai la cei ce-i au, sau pot avea si nu-i vor sau nu si-i permit), familie in general (si cea fara copii), saracia si familia, program de lucru si familie, ingrijirea celor bolnavi, batrani, handicapati (tot ai familiilor sunt), educatie si cultura si familie, etc. mai puneti si voi.

Iar cei care spune bluester ca organizeaza de fapt, sunt preocupati doar de o parte/fateta (avortul) si nici acolo nu vin cu solutii concrete. Doar incrimineaza.

2. Sunt de acord cu al doilea mesaj unde spui de parintii care pleaca in strainatate si lasa copiii. Nu este corect, solutii de suprafata exista, dar nu rezolva cauza. De ce pleaca totusi parintii? Si in ce conditii.

3. Biserica nu trebuie sa se bage in politica, ea trebuie sa se bage in social si sa apere valorile umane in primul rand. Sa se ridice si sa apere pe toti oamenii. Nu politica este aici arma, ci munca practica, fapta.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote