View Single Post
  #4  
Vechi 05.12.2009, 20:16:33
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
Am o cruciulita despre care am aflat ca a fost sfintita in Iordan.Problema e ca s-a innegrit,fiind de argint(cred).Intrebarea e:are ceva daca o spal?se ia cumva sfintenia,sa zic asa?ca ma gandesc ca daca a stat in apa sfanta a Iordanului,cum sa o spal eu cu sapun?
Iata o parere :
- exista ,,sfintiri" care o data facute nu se mai repeta toata viata. Asa este botezul crestinului(sfintirea omului), prima cununie(sfintirea cuplului) si hirotonia preotului (sfintirea pastorului).
- exista sfintiri care se repeta periodic deoarece calitatea de ,,sfint" se pierde pe masura ce trece timpul si a folosirii obiectelor . Acestea sunt cele mai multe , precum : sfintirea casei(sfestania), sfintirea icoanelor, a bisericilor, a fintinilor, a troitelor, a crucilor si cruciulitelor, a clopotelor, a holdelor, a isvoarelor, a straielor bisericesti si a tuturor vaselor si obiectelor din biserica (cristelnita, vas pt. anafura, cadelnite, candele,racle,etc) , sfintirea masinilor si a uneltelor agricole si a celor dintr-o firma, a vapoarelor, s.a.m.d.
In cazul tau , se poate curata cruciulita si se poate da la rebinecuvintat(sau la sfintit cum spui tu) dar tinind cont ca procesul de oxidare a argintului (pt. ca argintul ,,caneste", adica si obiectele din argint pur oxideaza si nu numai cele din aliaje )este continua cred ca nu are rost sa o cureti si sa o resfintesti pt. a o repurta . O cruciulita de argint care este purtata oxideaza mai usor decit una nepurtata deoarece cea purtata vine in contact cu transpiratia pielii care contine sare si uree substante care favorizeaza oxidarea .
Ca recomandare : ori o lasi asa, ori o cureti ,o resfintesti si apoi nu o mai porti luindu-ti una de aur sau platina care nu caneste .

Last edited by zaharia_2009; 05.12.2009 at 20:28:33.
Reply With Quote