View Single Post
  #16  
Vechi 23.06.2010, 11:34:32
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Cristi - este frumos articolul citat, despre Vasile cel Mare, dar nu vad ce legatura are cu intrebarea din acest fir.

@Idealist
Am sa incerc sa explic mai lumeste, ca poate este mai clar:
1. Nu stiu de ce trebuie sa faca un calugar facultatea de teologie in general. In afara de cel care va deveni preot.
In rest si eu am o nedumerire asupra modului in care sunt pregatiti monahii pentru manastire, din punct de vedere teologic.
Am sa deschid poate alt fir.
Aici este vorba de staret.

2. Daca staretul trebuie sa studieze teologia nu stiu si nu cred ca este obligatoriu. Se presupune (ma gandesc eu) ca el o stie de undeva.

3. Acum gandeste-te asa:
a. Intr-un teatru sau o alta institutie culturala exista un director artistic, adica acela care este pregatit in domeniul respectiv si conduce partea de specialitatea a institutiei.
Pe langa el, exista obligatoriu un director economic. Acesta este de fapt dupa nomenclatura de azi managerul, sau administratorul economic al institutiei.
Mai poate exista in unele institutii, daca este cazul, un director tehnic. El se ocupa de partea tehnica, de dotari, constructie etc.

b. La fel intr-un minister de ex. Ministrul nu este, daca ai observat, mai niciodata de specialitatea ministerului respectiv. Ei sunt de multe ori si rotiti.
M-am intrebat si eu adeseori cum este posibil sa aduci un om care nu are habar de domeniul respectiv si sa-l pui sa-l conduca. N-am sa inteleg niciodata.
Din fericire el conduce numai de suprafata. Munca in sine, o fac cei de specialitate.

c. Intr-un spital exista un director medic, el ocupandu-se de partea strict medicala, de specialitate a spitalului. Administrarea spitalului o face insa un director economic si o exista si un sef tehnic.

In bisericile de mir nu prea stiu cum este. Preotul este sef. Cine face restul? Ca a ajuns un preot sa se priceapa la toate: la constructii, pictura, aprovizionare cu diverse, finante, etc.
De fapt bisericile nici nu au personal laic. Oare de ce?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote