Subiect: Cateva cuvinte..
View Single Post
  #42  
Vechi 11.07.2020, 23:19:09
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.962
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PocsanCatalin Vezi mesajul
Pai daca nu e nimeni sa-i trezeasca pe oameni din acest somn adanc, acest somn al mortii. Mai sunt oameni care sa umble prin tara facand lucrarea Hristica? Unde sunt sfintii din vechime? Pai nu mai sunt pentru ca oamenii nu sunt in stare sa se lepede de sine si sa primeasca ceea ce Dumnezeu ofera drept dar tuturor celor ce-l cauta, sfintirea. Pentru ca nu mai sunt sfinti, oamenii se intorc la sfintii ce-au fost pe acest pamant, de aici si toate acele pelerinaje pe la Arsenie Boca s.a.m.d.
Nici părintele Cleopa, Sofian Boghiu, părintele Paisie Olaru nu știu să fi mers prin țară, ei sfințeau locul în care erau, oamenii îi căutau la Biserică, apropo de mersul la Biserică, dacă nu intri în Biserică nici șansa să deschizi ușa unde slujește un preot pe cale, care-și dă siliința, nu o ai.

Că au mai fost unele conferințe duhovnicești în care rolul era de cunoaștere între tineri și duhovnici, nicidecum de spovedanie cu publicul aia e altceva.

Oamenii sfinți nu se afișau cu veniți la noi că suntem sfinți, am deschis taraba.

Citat:
Cum poate omul sa stie ca este sclav al propriului ego cand omul nici macar nu se cunoaste pe sine insusi... Nu stie de unde vin gandurile si unde se duc, nu stie de ce face ceea ce face, nu stie de ce reactioneaza asa cum reactioneaza, nu este stapanul vietii sale, nu este constient de propria sa viata. Se pune accentul pe simptome, dar nicidecum pe boala ce se ascunde in spatele simptomelor.
Avem noi a ne îngriji de viața altora ?, din moment ce mergi la spovedanie și te mărturisești îți dai seama că ceva nu e în regulă.

Citat:
În prealabil postat de PocsanCatalin Vezi mesajul
Nu cauta scuze pentru departarea omului de Dumnezeu, caci Dumnezeu nu ne va intreba cate ore am petrecut la biserica, ci se va uita in sufletul omului sa vada daca a avut loc vreo schimbare interioara, oricat de mica, cat un bob de mustar, dar sa fie acolo, sa existe.
Dumnezeu nu ne va judeca în afara spațiului din care ne-am format, adică plin de ispite care se răspândesc la un nr uriaș de oameni cu viteza luminii, nu se poate pune semnul egal între niște creștini de secol IV care n-aveau net,tv, telefon, la care nu se viraliza în așa hal sminteala, cu niște oameni din secolul actual bombardați de un mecanism publicitar care încearcă să le influențeze toate aspectele vieții.


Citat:
In ziua de azi, daca stai si privesti pentru o clipa acele pelerinaje, realizezi ca foarte multi din cei ce sunt acolo, sunt acolo datorita unei suferinte. Eu asta am spus, degeaba te duci la biserica daca intorcandu-te acasa, te intorci si la vechiile obiceiuri, bineinteles ca trebuie sa mai fie ceva, trebuie sa fie schimbarea interioara, trebuie ca samanta adevarului sa fi prins radacini in tine si sa te faca sa-ti pui unele intrebari despre viata ta pe acest pamant: De unde vi? Unde te duci? Cine esti?
Eu nu caut scuze pt căderile actuale, dar în continuare nu cred că mersul la Biserică nu aduce o schimbare în bine, în timp, în ani de zile, cu multă muncă, unul care merge încă se mai luptă, altul poate a renunțat și nici nu mai încearcă.

Adică cum, pe unul care se spovedește, se împărtășește, merge prin arșiță vara, frig și ploi toamna-iarna, nu se odihnește bine Duminica ca să fie la Biserică, merge la slujbă și stă 3 ore în picioare după o săptămână grea de lucru, sau cu lucru în tura după slujbă, mai își aduce și obolul din puținul lui - îl va judeca Dumnezeu tot ca pe unul care trăiește în cea mai liniștită nepăsare și lipsă de străbatere lăuntrică, care poate se distrează la ștrand când e slujbă, sau privește emisiunea lumea credinței la o cafea din canapea ?

Sunt oameni care au căzut pe gheață iarna ca să ajungă la Biserică, aia tot o jertfă e.

Nu știm ce întrebări își pun cei dinăuntrul bisericilor, ce străbateri au, tu am impresia că-i judeci aspru pe cei care vin, cam aspru pt acest secol al înșelăciunii și al virtualului, Hristos le-a dat mustrare fariseilor că pun poveri prea mari pe oameni.

Nu uita pentru câte binecuvântări se roagă preotul sau preoții în slujbe, de la sfârșitul creștinesc al vieții, la harul lui Dumnezeu asupra omului, toate acele binecuvântări îi ajută în nevăzut pe cei care vin cu cuget curat.

Citat:
Ce bine ar fi daca oamenii ar face o introspectie interioara, atunci ar intelege ceea ce ai spus in ultima fraza, s-ar "trezi" la adevar, si adevarul ii va elibera.
Dumnezeu știe ce e în sufletul lor, tu probabil te vei trezi și vei realiza importanța mersului la Biserică în momentul în care vor începe să se vândă lăcașuri de cult în România ca în Occident că nu mai calcă nimeni pragul și își fac păsările cuib prin acoperiș.

N-am văzut pe niciun sfânt părinte să-i spună omului să nu mai vină la Biserică, chiar dacă unul a mai căzut, sau cade repetitiv, din contră îi spune luptă-te, spovedește-te, roagă-te până obosește păcatul.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 11.07.2020 at 23:23:36.
Reply With Quote