View Single Post
  #2  
Vechi 15.08.2020, 21:23:12
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.639
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexlucian Vezi mesajul
Acum, am mai multe nelamuriri si poate raspundeti voi.
Nu putea sa spuna de la inceput , de la sfarsitul Spovedaniei ca sa vin pentru aghiazma mare? De ce a trebuit sa ma opreasca tocmai in fata potirului? Ca sa ma jigneasca? Ca sa ma rusineze? Ca sa nu mai vin in parohia lui?
( Eu, desi pacatos, sunt un tip destul de cinstit, pana la naiv uneori, si n-as indrazni niciodata sa trec peste sfatul preotului; daca el zice agheazma marea, atunci asa fac, nu ma prezint la Impartasanie)

Si cum ceilalti toti (cred ca peste 50) au luat Impartasanie si eu nu? Chiar eu sa fiu ultimul pacatos si toti ceilalti campioni ai virtutii?

Nu stiu daca o sa ma mai duc.
Iti raspund eu, asa cum vede un crestin din afara Bisericii Ortodoxe:
- Domnul a lucrat asa ca sa te mai smeresti si tu. Ca din cate se pare esti cu nasul pe sus pana la nouri.

Te-a jignit pe tine, te-a rusinat, ce sa zic? Pamantul intreg sufera in urma unei asemenea nedreptati care ti s-a facut. Ai parut tu acolo in mijlocul a 50 de oameni ca ai fi ultimul dintre pacatosi si s-a umflat orgoliul in tine ca graul in coliva.

Nu-i nicio problema, colegu', in faptul ca ai fot oprit de la Sfanta Impartasanie. Preotul nu ti-a spus ca o poti lua. Tu i-ai pus o intrebare de clarificare. El te oprit in fata potirului. Nu inteleg de ce faci din asta o catastrofa.

Si apoi te intrebi tu cu emfaza: "chiar eu sa fiu ultimul pacatos?". Chiar tu,un tip atat de cinstit. Da, normal ca esti ultimul pacatos. De fapt esti de zece mii de ori mai rau tinand cont de faptul ca Apostolul Pavel revendica acel loc.

Smerenia, spune Sfântul Ioan Gură deAur, nu înseamnă ca un păcătos să se socotească pe sine cu adevărat păcătos, ci aceea este smerenie, când cineva se știe pe sine că a făcut multe și mari fapte bune, și totuși nu cugetă lucruri înalte despre sine, ci zice ca Pavel: žIisus Hristos a venit în lume ca să mântuiască pe cei păcătoși, dintre care cel dintâi sunt eu€ (I Timotei 1, 15).

Eu zic sa te duci exact la acel preot.
Este chiar ceea ce ai nevoie.

Last edited by Penticostalul Traditional; 15.08.2020 at 21:25:39.
Reply With Quote