View Single Post
  #9  
Vechi 18.08.2020, 22:53:43
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexlucian Vezi mesajul
Oricum, intre timp m-am mai calmat. Dar tot nu cred ca o sa ma intorc la el, nu prea vad rostul.
Important e să nu te lași de Biserică și de spovedanie, la nivelul unui oraș ai cel puțin vreo 20 de preoți din care să alegi, în București sunt și mai mulți, deci e imposibil să nu fie și câțiva care sunt mai atenți și-și dau interesul mai mult față de credinicios.

Dar de obicei preoții buni duhovnici sunt căutați și se face coadă la ei, trebuie așteptat, asta e în viață toate lucrurile bune vin cu o jertfă.

Citat:
În prealabil postat de alexlucian Vezi mesajul
Sau sa-mi spuna sa vin peste ceva timp sa ma spovedesc din nou, fara sa-mi dea nimic. Intotdeauna la mine spovedaniile au avut o finalitate. Acum,poate s-or fi schimbat regulile recent.
Preotul te poate opri de la Împărtășanie de ori câte ori ai un păcat opritor, nu e asta nicio problemă, dacă te-ai spovedi mai des de posturile mari ale anului ai fi și mai antrenat duhovnicește, n-ai mai lăsa să se adune atât de multe care s-ar putea să genereze oprirea.

La agheasmă dacă ceri binecuvântare îți zice când s-o iei.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 18.08.2020 at 22:59:27.
Reply With Quote