View Single Post
  #105  
Vechi 03.08.2010, 19:35:31
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Asta cu tiganii mi si pare o mare minciuna,tiganii nu sunt nici mai buni nici mai rai decat ceilanti.Bunatatea si rautatea nu tine de culoarea pielii, tine de alte lucruri,in primul rand de vanitate si egoism,am vazut tigani cu mult bun simt si "albi" care s-au comportat de-a dreptul mizerabil in societate.Si pana la urma,in marile orase majoritari nu sunt tiganii ci "albii" iar majoritatea relelor sunt facute de astia din urma.
Din pacate,tiganii ,la fel ca si alte etnii dar mult mai intens,au fost marginalizati de (ultra-civilizatii") majoritari, pe motiv ca sunt inchisi la culoare(deci rasist) au fost intotdeauna considerati si aratati cu degetul ca "inferiori" "albilor",in loc sa fie ajutati sa se integreze intr-o perfecta maniera anti-crestina au fost dati la o parte in societate,acestia neavand alta varianta decat sa-si continue vechile traditii si obiceiuri,mai mult sau mai potin "ortodoxe" pentru a supravietui mai departe,inchizandu-se si mai mult in ele.
Si in Biserica la fel,s-a facut tot ce s-a putut pentru a tine tiganii cat mai la distanta de ea,de preferat ca si cersetori la poarta bisericii,alungati mai apoi de oamenii de paza.Nu am auzit de nici un program sau proiect al Bisericii care sa ii faca sa ii atraga pe tigani catre Biserica.Totdeauna un tigan este vazut automat ca si hot ,cersetor sau mai stiu eu ce.Dar nu-i nimic,lasa ca tiganii (ca si romanii,ungurii,nemtii si alte etnii) pleaca masiv din tara,iar celelanta tari,civilizate la randul lor,ii civilizeaza,asimileaza si integreaza in societate.iar noi vom ramane numai cu cei peste 70 de ani.
Reply With Quote