View Single Post
Vechi 11.09.2011, 01:18:17
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member

Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Implicit

CHINTESENTA CORANULUI:

Ultima predica a lui Mahomed, de la poalele muntelui Arafat (632 e.n)

O, voi oameni! Ascultați-mi cu atenție cuvintele pentru că nu știu dacă vă voi mai întâlni într-o altă ocazie! Deci ascultați-mă cu atenție și transmite-ți mai departe vorbele mele celor care azi nu au putut fi prezenți.

O, oameni buni! Așa cum priviți această lună, această zi, acest oraș ca sacre, tot astfel să priviți viața și proprietatea oricărui musulman – ca indatorire sacră.
* Returnați toate lucrurile care v-au fost încredințate proprietarilor de drept.
*Nu jigniți și nu răniți pe nimeni pentru ca nimeni să nu vă jignească și să nu vă rănească.
*Amintiți-vă că într-adevăr vă veți întoarce în fața Domnului vostru și veți fi socotiți pentru faptele voastre.
* Allah Preaînaltul v-a interzis camăta, de aceea trebuie evitate toate căile care duc spre aceasta.
* Proprietatea ta este inviolabilă.

Păziți-vă de Satana, pentru siguranța religiei voastre. El și-a pierdut orice speranță de a vă ademeni să faceți păcate mari, așa că aveți grijă să nu-l urmați în păcatele mici.

O, oameni buni! Este adevărat că aveți anumite drepturi asupra soțiilor voastre, dar de asemenea, și ele au anumite drepturi asupra voastră. Amintiți-vă că v-ați căsătorit cu ele cu îngăduința si permisiunea lui Allah. Dacă ele locuiesc sub acoperișul vostru atunci au dreptul să fie tratate cu respect și să fie îngrijite. Tratați-le cu blândețe căci ele sunt tovarășele voastre în viață și sprijinitoarele voastre de nădejde. Ele nu au dreptul să se împrietenească cu cineva cu care voi nu sunteți de acord, la fel ca cum nu au dreptul să vă fie infidele.

O, oameni buni! Ascultați-mă cu atenție!

Adorați-l pe Allah, îndepliniți cele cinci rugăciuni zilnice, postiți în luna Ramadan, dați-vă dania cu generozitate și îndepliniți hajj-ul (pelerinajul) atunci când vă permiteți.

Toți oamenii se trag din Adam și Eva, un arab nu este superior unui ne-arab și un ne-arab nu este superior unui arab, așa cum nici un alb nu este superior unui negru și nici un negru nu este superior unui alb decât în evlavie și îndeplinirea de fapte bune. Toți musulmanii sunt frați. Nici un musulman nu ar trebui să ia în posesie ceva care aparține unui alt musulman decât dacă i s-a permis acest lucru. Deci, nu fiți nedrepți cu voi înșivă.

Amintiți-vă că într-o zi veți apărea în fața Creatorului vostru și veți răspunde pentru faptele voastre. Deci, aveți grijă și rămâneți statornici pe calea cea dreaptă pe care v-am îndrumat și nu vă îndepărtați de ea după moartea mea.

O, oameni buni! Nici un Profet nu v-a mai veni după mine și nici o altă religie nu se va mai naște. Gândiți-vă bine la ceea ce v-am spus. Voi lăsa după mine două lucruri, pe care dacă le veți urma, nu vă veți rătăci de la Calea ce Dreaptă; acestea sunt: Coranul cel Sfânt și Sunnah (Tradiția mea).

Toți cei prezenți aici au datoria să prezinte și celor care nu au fost prezenți cuvintele mele, iar ei la rândul lor mai departe și poate că ultimii cărora le va ajunge cuvintele mele vor înțelege mai bine decât cei care m-au ascultat azi. O, Allah! Fii martorul meu, căci am propovăduit mesajul Tău tuturor oamenilor.”

.................................................. .................................................. .................................................. ......
Ar fi interesanta o paralela cu Ultima predica a Lui Iisus ... dar nu acum :)

Last edited by ioanna; 11.09.2011 at 01:33:10.
Reply With Quote