View Single Post
  #1  
Vechi 29.08.2006, 15:42:53
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Cand am gasit calea spre Dumnezeu a fost un lucru minunat. Citeam pe parintele Cleopa, Paisie Aghioritul si tot felul de carti duhovnicesti insetat. Dar odata la ceva forum parca am primit un mail care m-a facut sa gust din amarul societatii contemporane. Si de atunci descopar lucruri tot mai triste. In primul rand cearta intre mari duhovnici: Par. Cleopa si par. Arsenie Papacioc vs. par. Ioan Iovan. Si nu e doar ce-a fost in timpul comunismului. Am citit intr-o carte de dupa 90 in care par. Arsenie Papacioc ii spune celui care il intervieva ca a discutat cu par. Cleopa si a ajuns la concluzia ca par. Ioan Iovan si cu maica aceea care era tot timpul cu el ( nu-i mai stiu numele ) sunt de la diavol ( am spus-o prin cuvintele mele, parintele Arsenie parca a spus ceva ca si diavolul are oamenii lui pe care ii pacaleste cand era intrebat de faptul ca vin atat de multi oameni la parintele Ioan Iovan ). Totusi in cartea IPS Andrei Andreicut, par. Ioan Iovan era vazut ca un mare duhovnic.

Pe de alte parte in cartea Lumina faptei din Lumina cuvantului scrisa de fiica par. Dumitru Staniloae, autoarea spune ca a fost o cearta mare intre par. Arsenie Boca care dorea sa faca o manastire de maici pe cand Par. Staniloae ii spunea sa faca una de calugari ca sa nu faca pe altii sa comenteze. Ba mai mult dupa aceasta neintelegere par. Arsenie Boca nu a mai discutat cu par. Staniloae niciodata. Mai citez ceva ce a scris fiica parintelui cand face referire ca unii ziceau ca par. Dumitru Staniloaie ar fi ucenicul par.Arsenie Boca: "Las deoparte faptul ca tata nu avea suficienta <<imaginatie>> pentru a admira pe cineva care <<vorbea pasareste>>, sau intentiona sa <<se ridice la cer cu caruta de foc a Sfantului Ilie>>". In aceeasi carte il mai critica printre altii pe IPS Mitropolit Antonie Plamadeala ca mintea zicand ca era unul din elevii favoriti ai marelui teolog Staniloae si ca ar fi vrut sa-l insoare cu subsemnata spunand printre altele ca nu se putea asa ceva deoarece ea avea doar 14 ani.

Am mai primit critici ca Par. Cleopa ar fi eretic, era acuzat de aceasta persoana de neo-pelagianism ( poate sa-mi zica cineva ce inseamna aia? ). Nu mai adaug acuzele la IPS Bartolomeu Anania si PF Teoctist acuzati de colaborare cu securitatea.

Ce s-a intamplat cu lumea asta? Majoritatea ierarhilor sunt corupti? Unii pe altii se lovesc cu pietrii? Astept lamuriri in privinta acestor probleme deoarece simt ca toate modelele din viata se sting una cate una ( si nu ma refer la moartea acestora ).
Reply With Quote