View Single Post
  #14  
Vechi 27.04.2012, 10:39:26
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Un sfat personal, nu si duhovnicesc. Sa isi faca frumusel bagajele si sa plece. Un tratament atat de agresiv te poate imbolnavi psihic, iar Domnul are nevoie de omeni cu minti sanatoase. Iar daca in familie mai sunt si copii, sa plece mama cu copiii de 2 ori mai repede. (...) Sunt de acord ca femeia trebuie sa rabde neputintele barbatului, poate mania lui, uneori mofturile si pretentiile lui, alteori poate o vorba nepotrivita dar, in nici un caz pumnii unui boxer care a gresit sacul de box.
Inteleg bine ce spui, eu sunt poate chiar mai aspru in parerile personale privind violenta umana.
Mai ales atunci cand cei doi au deja copii; urmarile asupra acestora sunt dramatice, prea rar tamaduindu'se cate unul.
Insa, ca preot, ai putea da un astfel de "sfat personal", intr'o asemenea situatie ?

Dupa cate stiu, atat din Sfanta Scriptura, cat si din scrierile Sfintilor Parinti, nicaieri nu am gasit o solutie practica pentru aceste cazuri. Mai mult chiar, marii duhovnici pe care i'am intalnit se raportau foarte aspru, punand inainte libertatea femeii de a'si fi ales barbatul. Chiar parintele Ciprian, despre care se scrie pe forum, spunea unei femei care patimea din pricina sotului ceva de genul "astea sunt roadele neascultarii" si, intr'adevar, acea femeie nu ascultase de parintii ei si de preot, care ii spusesera de multe ori sa caute un baiat din Biserica, iar nu din alta parte. Desi fiecare poate spune despre sot/sotie urmatorul lucru "nu era asa inainte de casatorie", indraznesc sa spun ca era identic/a inainte de casatorie, numai ca nu s'a facut ascultare de cei prin care vorbea Dumnezeu si s'a inaintat fara suficienta rugaciune si smerenie. Ieri am vorbit cu prieten care imi spunea despre o fata care patimea din pricina sotului, ceva de genul "inca dinainte de casatorie nu s'au inteles, au amanat nunta, s'au certat... dar, daca a tinut cu toata ambitia sa fie el, asta e... sa rabde".

Revin, strang foarte tare din dinti cand intalnesc fete/femei batjocorite trupeste si sufleteste de catre barbatii de langa ele, insa nu am gasit pana acum alt cuvant duhovnicesc decat acela de a rabda lucrul in care fiecare s'a angajat in mod liber. Nadajduiesc sa imi lumineze Domnul mintea, spre a intelege si mai bine aceste lucruri. Daca imi poti spune mai multe, te rog sa o faci.

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Pentru situațiile concrete de viață există duhovnicul, cel în măsură să ne arate cum aplicăm în viața de zi-cu-zi învățăturile Domnului. Nu e bine să mergem doar la litera Evangheliei. Este nevoie de sfat duhovnicesc.

Ca o părere personală: chiar dacă motivul de divorț este numai desfrânarea, nicăieri Domnul nu spune că femeia trebuie să rabde bătăile bărbatului. Nu cred că este greșită despărțirea pe motiv de violență. Însă ea poate fi temporară, până la eventuala îndreptare a celui în culpă. Totuși, din cauza firii slabe, dacă nu ne înfrânăm, în urma despărțirii poate surveni și adulterul desfrânarea, pentru unul sau pentru ambii soți.
Frumos cuvant. Numai duhovnic sa nu fii, insa.
Asa este, o despartire temporara nu inseamna divort, la asta ma gandesc si eu, cand ajung in fara unei asemenea situatii.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 27.04.2012 at 10:42:40.
Reply With Quote