View Single Post
  #15  
Vechi 27.04.2012, 11:54:14
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Nadajduiesc sa imi lumineze Domnul mintea, spre a intelege si mai bine aceste lucruri. Daca imi poti spune mai multe, te rog sa o faci.
Parerea asta mi-am facut-o in timp.
Iti voi da doua exemple:
1.o familie cu patru copii. Sotul nu bea, dar a avut o copilarie traumatizanta; ramas fara mama, in grija unui monstru era batut cu bestialitate cu coada de lemn de la matura, sculat la 6 anisori al ora 6 dimineata si trimis in piata sa vanda flori, batut daca nu le vindea, batut daca facea o greseala cat de mica. batut cu bestialitate din orice. Se casatoreste cu o femeie rabdatoare, fac 4 copii. bate sotia cu cureau ca pe un copil. O trage de par, matura cu ea prin casa. Bate copii din orice motiv: ca vorbesc prea tare, ca nu au facut temele la o anumita ora, ca ...asa are el chef. Copiii cresc terorizati, cu spaime, cu traume. Cel mare, devine extrem de agresiv, batand toti copii la scoala, transformandu-s eintr-o oaie neagra, de care fug colegii. Un inadaptat. Ceilalti mai mici, tremurand cand usa se deschide si tata apare. O alta copilarie de cosmar. In cele din urma intervine divortul(tot la cererea domnului). Copiii raman singuri in grija mamei, refuzand gateroic sa mearga la tata, atunci cand au fost intrebati de judecator. acum ii vad zambind,. traind fara teama. O liniste incepe sa se aseze pe chipul lor.
Cazul doi:
O familie cu 6 copii. Tatal betivan. Mereu beat, toti banii castigati ii strica pe bautura. Vine acsa, vorbeste urat, se poarta urat, bate, injura, face pe el. Ani de zile la fel. copii cresc terorizati. Extrem de agitati, de nervosi, incep sa injure Ajunge vremea cand copii cresc si intr-o zi ii zic mamei Ori divortezi, ori noi toti plecam de acasa. Noi nu mai suportam sa il vedem. Ne-a distrus viata, ne-a facut de rusine. Alege:el sau noi.

Asadar, doua femei care au rabdat chiar cu pretul distrugerii copilariei micutilor lor. 10 copii care au crescut traumatizati, in batai, scandaluri, certuri. si dupa cum spuneam, se vad in ei aceleasi"deprinderi" vazute in familie.

Asta e experienta dramatica cu care am intrat in contact in ultimele luni. De aceea am zic ca e un sfat personal. Acum, stai sa alegi raul mai putin rau: faci tu rabdare, distrugand vietile copiilor sau divortezi, crescandu-ti singura copii dar in liniste.

parerea mea e ca in ambele cazuri femeia e mucenica. Doar ca in una din situatii , mucenicia e se cladeste pe trauma copiilor ei.

Iertare, asta e concluzia pe care am tras-o, ascultand si vazand povestile celor doua familii.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote