View Single Post
  #20  
Vechi 27.04.2012, 14:02:04
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Doamne ajuta ca nu cunosc astfel de cazuri indeaproape, dar stiu de ele de la cunostinte sau de la cele care deja au fost agresate si acum sunt divortate. De exemplu o fata care s-a casatorit la varsta de 18 ani (acum 25) cu omul pe care-l iubea atunci si cu care nu s-ar fi maritat doar pentru ca "lucrurile pareau perfecte" si ea il vedea ca "un inger pe pamant" si se purta exemplar, dupa cununie a inceput sa se poarte ca o bestie (nu cunosc acel om dar nu cred ca avem dreptul sa dam in semenul nostru, de aceea il numesc asa). Femeia este tanara, isi doreste o familie cum se cuvine (cred) si copii. Cu omul care odinioara i-a fost sot nu mai poate fi pentru ca nu odata acela i-a promis ca se schimba, ci de mai multe ori. Ce facem noi femeile in cazuri ca acestea in care si vrem sa ducem o viata duhovnicesc corecta, dar vrem si o familie cu un om care sa ne protejeze si sa ne iubeasca (doua nevoi ale omului absolut normale)? Oare vede Domnul neputinta noastra si ne ingaduie sa ne refacem viata familiala cu altcineva sau trebuie sa ne "ducem la manastire" desi nu suntem facute pentru asta? Pacate au toti oamenii, de la mic la mare, de la copil la batran. Unii sunt mai slabi, altii mai puternici. Cand intr-o astfel de situatie sunt implicati copii, si femeia divorteaza, sunt de acord ca restul vietii sa si-l dedice cresterii copiilor, dar cand nu ai un copil si, ca femeie, iti doresti sa fii mama, ca in cazul prezentat mai sus, ce se poate face? Intreb de asemenea cazuri pentru ca nici eu nu stiu cum voi nimeri si ma preocupa subiectul. Mi se pare cam nedrept sa judecam femeia aceea care are parte de un asemenea "tratament" si totusi, daca divorteaza, sa fie condamnata la singuratate. Si in plus, Hristos cred ca a vorbit de cazurile in care sotii sa se comporte catusi de putini civilizat unii cu altii, nu asa. Sau El s-o fi referit si la astfel de cazuri?
Stiu ca judecata oamenilor nu este ca cea a lui Dumnezeu, dar tot imi doresc sa aflu cat mai multe pareri si la intrebarea: se poate/credeti ca violenta se incadreaza in randul desfranarii?
Multumesc,
AGabriela
Reply With Quote