View Single Post
  #44  
Vechi 02.05.2012, 12:11:23
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Musulmanii sunt in tara noastra de sute de ani, caci asta e si tara lor si sincer, nu tin minte sa fi avut vreodata un conflict semnificativ cu ei, nici macar unul minor, modelul de coabitare fiind unul pasnic. In Dobrogea, biserica si geamia stau una langa alta, pentru ca toleranta si deschiderea fata de „celalalt” merg impreuna. In aceste cateva secole, n-au fost tentative de islamizare a tesutului social, a mediului cultural, nu s-a produs nicio explozie demografica, nu s-a urmarit „colonizarea”, nu s-a facut prozelitism, ci turco-tatarii au cautat doar sa-si pastreze si cultive identitatea religioasa si culturala in cadrul propriului grup etnic, la fel cum au facut si ceilalti, respectand valorile celorlalti. De aceea mozaicul etnic dobrogean este unit in diversitatea lui.

Acuma, eu stau sa ma intreb: musulmanii din Romania n-au acelasi Coran ca si ceilalti din Orient? N-au aceeasi Traditie (Sunnah) dupa care se ghideaza, de sunt atat de pasnici , fara ganduri „razboinice” si de asimilare? N-au oare aceleasi datorii ca si ceilalti? Daca "Allah le cere sa omoare", sa inteleg ca ei nu-l asculta pe Allah/Dumnezeu? Islamul si islamismul nu sunt echivalente, iar tu, din pacate, nu faci diferenta intre ele. Islamul nu sta in citate din Coran manipulate arbitrar in scopul justificarii unor convingeri politice, cum face Islamismul, ci presupune o stradanie, o lupta continua (jihad) a omului in a-si alinia firea cu invatatura transmisa de Mahomed, readucand-o in armonie cu voia si lucrarea lui Dumnezeu.
In zilele de azi asa este in Dobrogea si in general asa a fost in Tarile Romane. Dar la noi comunitatea musulmana a fost in numar redus. Insa cu turci si tatarii au fost nenumarate conflicte si incercari de a cuceri tara.
Iar in alte parti sa ne amintim de genocidul facut de turci asupra grecilor si armenilor, dar asta in contextul secularizarii de la ei.
Cred ca am mai scris despre asta, in islam sunt doua jihaduri. Unul numit jihadul major se refera la lupta personala cu sinele. Jihadul minor se refera la relatia cu nemusulmanii si raspandirea islamului. Raspandirea se poate face atat pe cale pasnica, prin propovaduire, dar calea traditionala este prin sabie. Ca citatele despre ucideri sunt scoase din context nu prea este asa, sunt destul de clare. Daca stam sa ne gandim ca si crestini, nu ca musulmani, ce putea sa ii spuna ingerul cazut lui Mohamed?
Am gasit acum pe net un site al convertitilor la islam din Romania, ca de obicei convertitii sunt cei mai activi, doresc sa raspandeasca islamismul in Romania: http://www.arci.ro/despre-noi/proiecte/
La sfarsit vreau sa subliniez ca nu am resentimente fata de musulmani, chiar apreciez ravna lor pentru rugaciune si urmarea unor reguli de moralitate. Si sunt unele persoane din Turcia pe care le simpatizez.
Reply With Quote