View Single Post
Vechi 06.09.2006, 01:37:47
mioara mioara is offline
Senior Member

Data înregistrării: 11.08.2006
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian
Citat:
În prealabil postat de Dodi
Sincer, pe mine ma intereseaza mai mult invataturile parintelui Arsenie Boca, de exemplu, sau ale parintelui Cleopa (sau ale cui vrei tu, dintre marii duhovnici), si viata de nevointa pe care au dus-o, decat certurile si acuzatiile care li s-au adus.
O persoana mi-a spus, apropo de invataturile par. Cleopa, ca par. Cleopa face referire la unele citate a unor Sfinti Parinti care nu exista. Asta-i problema cea mare!
Eu cred ca acea persoana se referea la "Hronograful" pe care il citeaza parintele Cleopa.Dar aceasta carte nu are legatura cu Sfintii Parinti ci cu evolutia lumii de la Adam spre noi.Am cautat-o si eu dar nu am gasit-o...O mai caut.In rest am citit tot ce a aparut scris de Parintele Cleopa si despre el si nu am descoperit nici o neregula.Poti sa dai un exemplu concret?Poate o scoatem la capat intr-un fel.Eu nu m-am impiedicat niciodata de aceste neintelegeri dintre marii duhovnici deoarece important pt. mine este sa aiba acelasi duh.Cred ca la fiecare dintre ei s-a descoperit cat puteau intelege,iar problema poate a fost la noi sau la altii care am primit mesajul eronat(tot in functie de cat puteam pricepe).Poate cand vom fi pregatiti si intariti in credinta ni se vor parea foarte clare unele lucruri pe care le-am auzit(citit),si de care acum ne impiedicam.Dumnezeu sa ne ajute!
Reply With Quote