View Single Post
  #10  
Vechi 09.10.2008, 23:48:15
isaia's Avatar
isaia isaia is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.08.2008
Mesaje: 46
Implicit Dumnezeu să rămână

Când iubești pe cineva cu scop bun scapi de canonisirea pentru 40 de zile ca malahiștii, căci vrei să întemeiezi o familie spre naștere de fii. Îndrăgostirea în general naște uneori malahia de aceea se și canonisește. Totuși trebuie si aceasta mărturisită la duhovnic pentru ca Hristos să Lucreze mântuirea. Am iubit pe cel, cea de dinainte la fel de mult ca pe cel, cea de acum. Cu siguranță că voi putea iubi la fel de mult și pe altcineva la fel ca cel, cea de acum. Căci dragostea a avut aceeași înălțime la fiecare în parte, adică la fel de mult. Dacă nu e, nu e. Dumnezeu să rămână! Însă în unele locuri din literatura spirituală se spune că a te îndrăgosti este păcat. O maică doar pentru că se ispitea de fiecare om ce intra in biserică a ajuns în Iad în râu de foc până la brâu . Bunica îmi spunea deseori că dacă merg la Biserică nu mai am voie să vorbesc cu băieți. Eu simt că atunci când îl rogi pe Hristos ca să nu greșești mergând la Sfânta Spovedanie, Îl iubești și te inundă de iubire. Toți se schimbă, Hristos rămâne însă neschimbat. El dă viață iubirii care nu cere nimic.
Reply With Quote