View Single Post
  #110  
Vechi 13.05.2009, 17:46:39
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Atunci hai sa fac un efort sa vad daca inteleg ceva:
Citat:
Īn prealabil postat de luchian Vezi mesajul
Nu pot sa stiu mai bine ca tine, normal. Dpdv al comportamentului tau (pe net) pari a duce o lupta cu majoritatea si cu tine insuti - ca sa respecti ceea ce sustii. Aceasta trasatura a ta poate decurge de aici.
Un fel de profetie care se adevereste singura? Adica "devin" bisexual tocmai pentru ca sa-mi trag din asta legitimitate spuselor, sau cum? Daca e asa, nimic mai fals, pentru ca nu sunt macinat de conflicte interne, am o personalitate stabila, cristalizata, stiu cine sunt.

Citat:
Īn prealabil postat de luchian Vezi mesajul
Rolul familiei este de a intari niste valori in mod subectiv. Influenta vine din afara si e de obicei in contradictie cu valorile familiei si aici se hotaraste ce a fost solid si ce nu, rezultand un tip nou de caracter.
Aici ma las pagubas .

Citat:
Īn prealabil postat de luchian Vezi mesajul
Adica ,dreptul majoritatii de a-si impune legile chiar daca minoritatea se simte nedraptatita :)
Nu e vorba de homofobie, aici.
Ba exact despre homofobie este vorba. Cand iti simti amenintate stilul de viata, valorile, familia de catre homosexualitate se numeste ca ti-e frica de ea. Adica homofobie.

Si eu incerc sa-ti spun ca "amenintarea" pe care o reprezinta homosexualitatea nu exista, deoarece este o sperietoare inventata de cei ce vor sa le spuna altora cum sa-si traiasca viata. Cel mai usor este sa mobilizezi lumea atunci cand exista o amenintare, iar daca aceasta nu exista, o inventezi.

Si repet a mia oara, nu poti spune ca tolerezi homosexualitatea atata timp cat organizezi marsuri "pentru normalitate", atata timp cat militezi impotriva cuplurilor homosexuale care se tin de mana sau se saruta pe strada sau la televizor, atata timp cat nu ti-ai lasa copilul sa se imprieteneasca cu un alt copil care are doua mame sau doi tati. E ca si cum ai spune ca nu esti rasist, dar ceri alungarea ungurilor din tara ori comasarea evreilor in ghettouri sau nu-ti lasi copilul sa se joace cu vecinul arab de varsta lui doar din cauza ca e arab. In toate situatiile descrise exista o discriminare activa ce nu poate fi negata, bazata pe etnie sau orientare sexuala.

Romanii nu au invatat nici pe departe ce este toleranta, asa cum nici dupa Revolutie nu stiau ce-i aia democratie.

Comunitatea LGBT nu este pusa pe "recrutat adepti", nu are o agenda ascunsa si nici nu vrea sa va ia copiii de sub nas. Incearca macar sa cunosti cativa din ei, sa stai de vorba cu ei, sa vezi ce fel de persoane sunt. In loc sa inghiti ce-ti arunca Noua Dreapta la mitinguri, cerceteaza tu insuti ca sa-ti faci o parere informata.

Sunt state in lume unde s-au legalizat pana si casatoriile homosexuale. Nu a venit nici apocalipsa si nici nu s-a inregistrat vreo modificare a procentului orientarilor sexuale - un procent, dealtfel, stabil pe tot parcursul istoriei umane.
Reply With Quote