View Single Post
  #10  
Vechi 01.02.2010, 05:16:58
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Se pare ca nu intelegi o treaba. Exista in retorica procedeul numit reducere la absurd si din el deriva o gramada de altele - antiteza, contrastul etc. Articolul nu spune "eu, autorul, gandesc asa, si propun o asemenea gandire ca legitima" ci "iata in ce hal ajungem cultivand extremele". Daca crezi ca traim intr-o lume unde asemenea lucruri nu ar trebui sa existe, esti o persoana cumsecade, dar eu tin minte ca in 1990 erau haituiti oameni cu bata pentru impartiri artificiale de genul celei descrisa in articol. Chiar si in campania electorala recenta au existat oftaturi si suspine ca emigratia nenorocita distruge politica romaneasca votand pe cine nu trebuie, ca si cum calitatea de emigrant decide in locul celei de "pasaport cu cetatenie romana". N-aveau decat sa schimbe legea cetateniei inainte sa-si dea pretexte sa se planga. Revenind insa la problema: un film despre fascisti nu spune implicit "fascismul e bun". Daca descrii o tumora nu sugerezi ca e o chestie misto sa faca lumea cancer.
Si apoi sa zicem ca e cum spui, nenea ala care a scris articolul e un rau si un terminat. Pai daca ne apucam sa descriem aici toti raii si terminatii ne apuca judecata de apoi si nu ajungem la a zecea parte a listei :)
Iar cat priveste porunca biblica "iubeste", sa-ti zic o poanta: cica un huligan s-a apucat sa ispiteasca un popa, vine la el, il ocaraste, il face in toate felurile si parintele raspunde cu blandete. Pe urma zice aha, esti fatarnic, te dai cumsecade, ia sa vedem cum intorci tu obrazul alalalt. Si poac o scatoalca. Parintele zice: bine, fiule, uite si obrazul celalalt. Poac si pe asta. La care parintele zice: bun, fiule, acum spre zidirea ta sa-ti zic o treaba, pana aici te-ai intalnit cu porunca lui Hristos, de aici incolo te intalnesti cu mine sa-ti explic cat box am facut inainte sa fiu popa, ca tu altfel ii incerci cu astea si pe altii. :D

Last edited by inorog; 01.02.2010 at 05:20:05.
Reply With Quote