View Single Post
  #48  
Vechi 15.04.2011, 22:23:17
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Pai si atunci de ce Biserica nu pastreaza trupurile la naftalina, in formol si il dau viermilor spre rumegare?
Oare nu-i mai respectuos sa ai prin cenusa elemente pure ale trupului decit sa culegi excremente ale viermilor si niste oase imputite?
Nu pastram trupurile la naftalina pentru ca nu dorim sa ascundem urmarile pacatului. Din pricina caderii omului, trupul ajunge hrana viermilor, intorcandu-se in pamantul din care a fost luat. Cutremuratoare imi par cantarile din cadrul slujbei inmormantarii:

"Plang si ma tanguiesc cand gandesc la moarte si vad in morminte frumusetea noastra, cea zidita dupa chipul lui Dumnezeu, zacand grozava, fara marire si fara chip.
O, minune! Ce taina este aceasta, ce s-a facut cu noi? Cum ne-am dat stricaciunii? Cum ne-am injugat cu moartea? Cu adevarat, cum este scris dupa porunca lui Dumnezeu, Care da adormitului odihna".

"Dupa chipul si dupa asemanarea Ta ai plasmuit din inceput pe om si l-ai pus in rai sa stapaneasca peste fapturile Tale; dar, din pizma diavolului, fiind amagit, s-a facut partas mancarii, calcator poruncilor Tale facandu-se. Pentru aceasta, l-ai osandit sa se intoarca iarasi in pamantul din care a fost luat, Doamne, si sa-si ceara odihna".
Reply With Quote