View Single Post
  #36  
Vechi 29.07.2015, 18:23:18
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dacă ai vedea cât îngust interpretezi Evanghelia ți-ai plânge de milă. Au fost alții mult mai expliciți și tot degeaba, atâta timp câ trefuzi "politicos" ajutorul lor și nu vrei în nici un chip să te vezi pe tine și să accepți că există posibilitatea de te afla în greșeală.
Frățior drag, nu am spus niciodată că nu-mi accept greșeala. Sunt om și pot greși.

Dar te rog, arată-mi greșeala. Ajută-mă, dacă tu vezi că spun ceva împotriva lui Hristos, împotriva Bibliei și a Sfinților Părinți, atunci greșesc și te rog să mă ajuți să mă îndrept.

Te rog să-mi arăți unde anume exegeza mea e împotriva lui Hristos, a Bibliei și a Sfinților. Unde anume "interpretarea" mea, se opune învățăturii Sfinților Părinți.

Până atunci și după "atunci", să trăiești, să fi sănătos. Iartă-mă dacă te-am supărat cu ceva.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia