Subiect: Omule, incotro?
View Single Post
  #150  
Vechi 30.11.2016, 13:00:29
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Dacă ai răbdare și bărbăție, o să apuci și minutul când își zice chiar ca tine: "omu bun".
Dintre toate pe care mi le stiu, la capitolul rabdare am stat dintotdeuna cel mai prost... Despre barbatie... nu stiu ce sa spun... Nu-mi place sa intru in lupta, daca nu am un adversar pe masura... Pentru el, lipsa mea de reactie ar putea fi un semn de lasitate!... Asa e!...
Daca sunt sau nu un "om bun"... eu am spus ca NU sunt, chiar daca in urma cu niste ani cand m-am inscris pe acest forum imi propusesem ca acel user-name sa ma ridice taras-grapis la un anumit standard. N-am reusit si tocmai din acest motiv, am considerat ca trebuie sa las in urma acele vremuri in care am fost mai putin inspirat... Iti reamintesc deci ca discutia asta am mai avut-o cu tine nu demult...
Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Nu, Ioane, nu mai vreau demult sa joc rol de "om bun". Iadul e plin de "oameni buni", iar eu nu vreau sa par ceea ce nu sunt. Fiindca stiu ca nu sunt. Chiar daca demult nu ma mai tulbura o jignire personala, o nedreptate, un furt... Sunt departe de a ma considera bun... (...)Ma rog mereu pentru rabdare, dar probabil Dumnezeu stie mai bine unde mai am mult de lucrat, si inca ma asteapta! NU sunt un om bun! Poate tu, poate altii, dar nu eu!
Ioane, ma repet: grija mea sunt eu nu colegii de pe forum. Ei reprezinta problema mea numai in momentul in care pozitia lor afecteaza viitorul copiilor mei sau a Bisericii de care apartin. In rest, suntem cu totii in marea grija a lui Dumnezeu. Daca sunt sau nu mai credinciosi decat mine, daca ei se mantuiesc sau nu, cum as putea eu sa stiu si sa ma pronunt? Cum as putea sa avertizez eu pe altii ce si cum sa faca, dupa care sa adaug ca si cum... as sti: "Sa nu zici ca nu ti-am spus!" Ce sunt eu? Duhovnicul cuiva?
Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Sa nu zici ca nu ti-am atras, si de data aceasta, atentia!
Tu oferi consultatii cam in toate, nu doar la nivel psihologic... Totusi, prima impresie este aceasta: pentru un psiholog, iti lipseste nu doar rabdarea si diplomatia profesionala, ci mult, mult mai mult... Faptul ca iti face tie rau, nu e problema nimanui... Dar faptul ca tii cu tot dinadinsul sa-i ranesti pe cei pe care nu-i mai agreezi, e trist, pentru un om, si cu atat mai trist pentru un psiholog... Inabusa-ti ura, Ioane, macar pana trece postul. Pe urma... poti provoca si un taifun, daca asta te face sa te simti... barbat!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote