View Single Post
  #10  
Vechi 30.11.2017, 02:06:49
Anastasia2017 Anastasia2017 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2017
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Iată cum se face propagandă la „sinucidere asistată”, în direct -Emisiunea Zone interdite de pe canalul francez M6 a consacrat o ediție specială morții.

„Momentul de maxim impact este cel în care un bătrân își administrează singur otrava, într-o clinică elvețiană, îndrumat de o asistentă.
Jean Claude este cetățean francez, are 87 de ani și este stră-bunic. Cu șase luni în urmă, a fost victima unui atac vascular cerebral (AVC). Este foarte slăbit și nu mai poate suporta asta. În fiecare zi, le spunea fiicelor lui că vrea să moară.”
Ce trist. N-am văzut filmarea cu Jean-Claude dar am dat peste o altă sinucidere în direct (pe youtube), tot așa, la o clinică din Elveția, unde o asistentă binevoitoare și zâmbitoare îi dă unei paciente în vârstă să bea licoarea morții. Asistenta o întreabă cine e, dacă știe ce face, dacă știe ce se va întâmpla cu ea după ce bea otrava și pacienta îi raspunde hotărât la fiecare întrebare. E ultima formalitate înainte ca pacienta să primească paharul și să bea...

https://www.youtube.com/watch?v=1poMXacSxvc


Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Cine și după ce măsurători se verifică dacă omul are suferințe insuportabile (generate de vreo boală) sau nu e doar mintea lui ?
Pacientul împreună cu doctorii. Am reținut că zice suffering și nu pain; suffering cuprinde un spectru mai mare de dureri și amărăciuni, dar este și mai ambiguu, cum bine ai observat.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Așadar, cât timp e rost de o industrie generatoare de profit se face orice, afișe sub nasul suferinzilor, documentare tv, eventual o problematizare în mass media cu privire la lipsa de sens, care se inoculează insidios unor oameni dezorientați a căror suferință e depresia.
Cred că mai mult profit ar scoate dintr-un tratament prelungit decât dintr-o injecție/băutură administrată o dată.
Reply With Quote