View Single Post
  #69  
Vechi 07.11.2018, 23:25:52
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yassmina Vezi mesajul
Ok, fiecare cu parerea lui...ce studii ai si cate carti ai citit la viata ta?Ce varsta ai de te exprimi intr-un ton al unui om care le stie pe toate?
Am absolvit seralul la frecvență redusă, cu corigențe la limba și literatura română și citesc în general etichetele ambalajelor și dictonurile de pe facebook ale „vedetelor, divelor și divilor” și articole cu scris mare de pe revistele cu mondenități.

Dar știi că în funcție de context să facem referire la studii personale poate fi o eroare de logică apelul la autoritate .

Dacă erai atentă vedeai că în tot ce citez fac referire la scrieri, conferințe unde vorbesc oameni care au studiat sau s-au confruntat ca duhovnici și comunicatori cu diferite situații.

În cazul de față am făcut referire la un biofizician care a studiat atent mecanismele astea perverse de manipulare mediatică, n-am citat din mine.

Citat:
În prealabil postat de Yassmina Vezi mesajul
Inca ne raman multe de invatat, societatea e intr-o continua schimbare , invatam ceva nou pana murim , niciodata nu stim destule.
Mda... prefer cărțile de calitate.

Citat:
În prealabil postat de Yassmina Vezi mesajul
E prea simplu sa intri pe youtube sa scrii predici si conferinte, dar asta nu garanteaza un continut de calitate.
Asta nu te împiedică să selectezi după gusturi.

Citat:
În prealabil postat de Yassmina Vezi mesajul
Apropo de scrieri sexuale ma bucur enorm ca a avut loc revolutia sexuala si societatea s-a mai modernizat , femeia s-a emancipat, nu mai sta sub papucul sotului misogin si sper ca macar in urmatorii 10 ani sa se introduca educatie sexuala obligatorie in scoli ca suntem printre fruntasii Europei la boli sexuale si mame adolescente...
Eu nu mă bucur, nu mai există respect, relațiile sociale sunt otrăvite, oamenii capătă tulburări de personalitate pentru că intră în contact cu informații periculoase d.p.d.v. sexual pentru mintea lor și ajung până la a-și urî genul cu care s-au născut, sau se avântă în experiențe sexuale care lasă traume ce-i dezumanizează până-n pragul automutilării și al sinuciderii.

Citat:
În prealabil postat de Yassmina Vezi mesajul
in fine forumul asta nu este pentru mine, am crezut ca voi gasi pacea aici, linistea, armonia, fratia si iubirea de aproape dar constat cu tristete ca sunt prea multe critici ego-uri si arogante, nu ma refer neaparat la tine, in general in orice subiect se gasesc destepti sa critice orice prea dur si sa faca pe perfectii uitand ca "cine e fara de pacat sa arunce primul piatra "si "nu judeca ca sa nu fii judecat"|.La orice subiect pe forumul asta se arunca multi sa demonstreze cat sunt de superiori si despteti, mergeti la emisiunile cu intrebari de cultura generala si aratati-va acolo mushii creierului!
Hah. e mai simplu să-ți strângi jucăriile și să pleci...

Eu zic totuși să mai poposești pe aici, urmează subiecte care fac recurs la conștiință și te obligă să gândești critic și consistent.

Nici nu știi ce pierzi dacă pleci, forumul ăsta e făcut și pentru tine, dacă tot te-ai străduit să te loghezi nu irosi șansa de a primi și informație alcalină și neprelucrată.

Bine, n-o să mai insist, privește „sine ira et studio” demersurile mele.

Pentru „stilul avântat-înțepat” îmi cer scuze, e generat din exasperarea față de nivelul minimalist la care a ajuns societatea românească, mai am de lucrat, n-ai tu sau ceilalți forumiști nicio vină.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 07.11.2018 at 23:43:28.
Reply With Quote