Subiect: Despre Ocultism
View Single Post
  #33  
Vechi 04.12.2022, 04:10:31
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Ramuri ale ocultului, respectiv ale practicilor care sunt interzise in Biblie/Coran.Si de ce sunt inferioare/dăunătoare/înșelătoare și nu în ultimul rând interzise.Pentru că majoritatea acestor practici sunt inca utilizate de multi "creștini" poate chiar în paralel cu creștinismul, întrucât le vad utile,benefice mai ales că multe dintre acestea au adoptat elemente creștine.

Bineînțeles,nu vreau neapărat să revin la sincretismul religios, fiindcă am scris destul despre acest subiect pe forum.

Pur și simplu vreau sa tratez aceste elemente "oculte" interzise de religiile Abrahamice, întrucât consider că acestea (religiile Abrahamice ,adica cele care urmează Biblia și Coranul) sunt singurele care vorbesc despre adevăr, respectiv despre Dumnezeu,restul sunt doar creații ale căderii luciferice.

Să luăm de exemplu necromanția (vorbirea cu morții),sau cum i se spune acum spiritismul.Am abordat și eu acesta practică,am avut un "spirit box"(aparat radio,modificat pentru a incerca comunicarea cu spirite),luat din SUA prin Amazon de la o firmă care se ocupă cu investigații paranormale.Acel aparat se folosește de majoritatea echipelor profesioniste de investigații paranormale.

Să ne înțelegem, spiritismul este un fenomen real,aici nu includ "fake-uri"sau alte chestii de genul.Eu vorbesc despre fenomenul in sine,testat chiar de mine,și acceptat la scară larga in zona de parapsihologie și spiritism (mai ales în Brazilia,unde spiritismul este un adevărat fenomen,Chico Xavier,are lansate sute de cărți și s-au realizat zeci de filme despre el).

Să vedem ce ne spune Biblia:

"Să nu se găsească la tine de aceia care trec pe fiul sau fiica lor prin foc, nici prezicător, sau ghicitor, sau vrăjitor, sau fermecător,Nici descântător, nici chemător de duhuri, nici mag, nici de cei ce grăiesc cu morții."(Deuteronomul,18,10-11).

"Murind Samuel, l-a plâns tot Israelul și l-au îngropat în Rama, cetatea lui. Saul însă izgonise pe cei ce chemau morții și pe ghicitori din țară.S-au adunat deci Filistenii și s-au dus de și-au așezat tabăra la Șunem; și-a adunat și Saul tot poporul lui Israel și și-a așezat tabăra pe Ghilboa.Văzând însă Saul tabăra Filistenilor, s-a spăimântat și s-a tulburat tare inima lui.Și a întrebat Saul pe Domnul, dar Domnul nu i-a răspuns nici în vis, nici prin Urim, nici prin prooroci.Atunci Saul a zis slugilor sale: "Căutați-mi o femeie vrăjitoare, ca să merg la ea s-o întreb". Iar slugile i-au răspuns: "Este aici în Endor o femeie vrăjitoare".Apoi și-a dezbrăcat Saul hainele sale și a îmbrăcat altele și s-a dus el însuși cu doi oameni și au venit la femeie noaptea; și i-a zis Saul: "Rogu-te, ghicește-mi chemând un mort și scoate-mi pe cine îți voi spune eu!"Dar femeia i-a răspuns: "Tu știi ce a făcut Saul, cum a alungat el din țară pe cei ce cheamă morții și pe ghicitori. Pentru ce dar întinzi tu cursă sufletului meu spre pieirea mea?"Și s-a jurat Saul pe Domnul, zicând: "Viu este Domnul, nu vei suferi nici un necaz pentru fapta aceasta".Atunci femeia a întrebat: "Pe cine să-ți scot?" Răspuns-a el: "Pe Samuel să mi-l scoli!"Când a văzut femeia pe Samuel, a răcnit tare. Apoi întorcându-se femeia către Saul, a zis: "Pentru ce m-ai amăgit? Tu ești Saul".I-a zis regele: "Nu te teme. Spune-mi ce vezi?" Și răspunzând, femeia a zis: "Văd parcă un dumnezeu, ieșind din pământ"."Ce înfățișare are?" a întrebat-o regele. Ea a răspuns: "Iese din pământ un bărbat foarte bătrân, îmbrăcat cu o haină lungă". Atunci a cunoscut Saul că acela este Samuel și a căzut cu fața la pământ și s-a închinat.A zis Samuel către Saul: "Pentru ce mă tulburi, ca să ies?" Iar Saul a răspuns: "Îmi este tare greu; Filistenii se luptă împotriva mea, iar Dumnezeu S-a depărtat de mine și nu-mi mai răspunde nici prin prooroci, nici în vis, nici în vedenie; de aceea te-am chemat, ca să mă înveți ce să fac".A zis Samuel: "La ce mă mai întrebi pe mine, dacă Domnul S-a depărtat de tine și S-a făcut vrăjmașul tău?Domnul face ceea ce a grăit prin mine: Va lua Domnul domnia din mâinile tale și o va da lui David, aproapele tău.Deoarece tu n-ai ascultat glasul Domnului și n-ai împlinit iuțimea mâniei Lui asupra lui Amalec, de aceea Domnul face aceasta cu tine acum.Și va da Domnul pe Israel împreună cu tine în mâinile Filistenilor; mâine tu și fiii tăi veți fi cu mine și tabăra lui Israel o va da Domnul în mâinile Filistenilor".Atunci Saul a căzut deodată cu tot trupul său la pământ, căci se spăimântase grozav de cuvintele lui Samuel; afară de aceasta și puterile îl părăsiseră, căci nu mâncase pâine toată ziua aceea și toată noaptea."(1Regi,28,3-20)

Iar mai jos vedem rezultatul acestei acțiuni:

"Așa a murit Saul pentru nelegiuirea sa pe care o făcuse el înaintea Domnului, pentru că n-a păzit cuvântul Domnului și pentru că a întrebat și a cercetat o vrăjitoare.Și nu a cercetat pe Domnul. De aceea a și fost el omorât și domnia a fost dată lui David, fiul lui Iesei."(1Cronici,10,13-14).

Deci este destul de clar Dumnezeu în această privință.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote