View Single Post
  #130  
Vechi 22.01.2010, 09:15:24
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Am sa lamuresc ce vroiam sa spun si imi cer scuze daca am fost prea vag.

Eretic, din punctul nostru de vedere, este crestinul ortodox care raspandeste o credinta gresita si care, atunci cand este atentionat de dreptcredinciosi, nu se caieste, nu se indreapta si astfel cade sub osanda Bisericii, fiind rupt de ea pentru ca "tumoarea" sa nu se intinda.

Asadar: nu poti fi eretic daca nu esti mai intai ortodox. De aceea credinciosii neortodocsi sunt doar atat: neortodocsi. Pentru mine asta e mai grav, ei sunt - ca sa fiu vulgar - intr-o liga inferioara.

Asta nu inseamna ca neortodocsii nu fac parte din biserici eretice / schismatice. Si se afla si ei la randul lor sub osanda hotararilor Sinoadelor. Intre ei sunt unii care se apropie - in credinta si manifestare - de Ortodoxie. Dar aceasta nu este suficient: ei trebuie sa devina ortodocsi prin Botez, si doar atunci pot fi considerati in comuniune cu noi.

Ca sa dau si un exemplu: intre teologul occidental, oricat de ortodox ar fi in credinta, si mosneagul cu care ma impartasesc din acelasi potir, ramane ortodox mosneagul. Teologul trebuie sa se boteze, ca e neortodox.
Da, sunt in principiu de acord cu ce spui pana la ideea ca
1) trrecerea la ortodoxie trebuie facuta neaparat prin botez (dupa hotararile sinoadelor numai unii eretici care nu recunosc sfanta Treime trebuie botezati
2) (in legatura cu ce ziceai mai sus de comuniune): comuniunea dintre doua biserici locale se realizeaza prin euharistie, care are drept conditie credinta comuna. Rugaciunea intra de obicei in practicile liturgice si ele nu sunt comune, insa dupa parerea mea nu este nevoie neaparat a fi in comuniune pentru a putea face o rugaciune comuna care poate fi acceptata de toti.
In fi,e am ajuns la fundul discutiei, nu am nici un argument nou...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote