View Single Post
  #14  
Vechi 07.08.2016, 00:05:37
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
...
Pana atunci, daca duhovnicul tau iti spune ca scopul casatoriei tale este nasterea de prunci atunci tine-te cu ascultare de ceea ce te povatuieste fiindca stie dumnealui de ce o face. Al meu duhovnic ma indruma spre altceva.
Eu am cazut la proba asta din raspunderea mea si voi da socoteala negresit, chiar daca numai pe jumatate cat tine, care vrei sa te absolvi aruncand "pisica" la duhovnic; in afara de rugaciune(si numai daca te-ai "ratacit" de berbec) e imposibil ca duhovnicul ortodox sa te indrume la altceva.

5. Să nu vă lipsiți unul de altul, decât cu bună învoială pentru un timp, ca să vă îndeletniciți cu postul și cu rugăciunea, și iarăși să fiți împreună, ca să nu vă ispitească satana, din pricina neînfrânării voastre.(1Cor7,5)

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Porumbelul minunat a zburat prin aceste cuvinte ale tale "Rostul cununiei este nasterea de copii, iar daca nu se nasc copii, cununia se poate desface in buna pace la biserica, parintii fiind un cuplu care doar prin nastere de copii devin familie." Pe ce texte patristice si scripturistice te bazezi cand propovaduiesti asa ceva?
Pe Duhul Sfant, Care astfel m-a povatuit, sau poate m-a judecat deja.

N-am spus ca in lipsa rodului cununia nu mai exista, ca se desface ci ca se poate desface la cererea oricarei parti, pe motiv de lipsa de rod.
E drept ca in acest caz duhul concupiscent poate sugera "tainic" multe alte directii de "mantuire".
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 10.04.2020 at 08:59:48.
Reply With Quote