Subiect: Despre iubire
View Single Post
  #4  
Vechi 29.10.2011, 22:10:50
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit

Eu iti voi spune doar o mica povestioara, care poate iti vei da seama ce inseamna iubirea. Pentru mine ma ajutat mult. Mi sa spus de catre profesorul meu de religie.

" Se spune ca exista un copac mare, cu coroana mare, frumos tare. Iar in fiecare zi un copil venea la el si se juca la umbra copacului, manca din fructele copacului, dormea la umbra copacului. Dar cand copilul sa marit, a inceput sa se mai rareasca si drumurile pana la copac, pana intr-o zi cand a disparut de tot. Copacul foarte trist, se intreba unde a disparut atata timp, de ce nu a mai venit la el , sa mai stea cu el? Intr-o zi iata si minune, copilul sa intors , dar numai ca nu era copil era barbat in toata firea, se vedea ca este foarte trist. Copacul la intrebat ce sa intampla de este asa de trist. Barbatul ia spus ca este mare, vrea si el sa faca un ban, sa isi faca rost in viata. Copacul auzind aceasta, spune barbatului sa ia din fructele si sa le vanda sa faca bani sa fie fericit dar numai sa mai treaca pe la el. Barbatul a luat bani a facut bani sa bucurat dar de copac la uitat. Copacul se intreba iar , unde poate fi , de ce nu a mai venit pe la el. Dupa ani sa intors la fel de trist. Copacul afla de la el, ca este trist ca nare lemn sa isi faca casa, ca vrea sa se casatoreasca, Copacul ia oferit ramurile lui, pentru as face casa. Acesta a facut casa din lemnul dat de copac dar tot la uitat pe copac. Apoi a urmat o lunga perioada in care nu a mai trecut pe la el acest barbat. Dupa multi ani a oprit pe cativa oameni care pareau ca se grabesc si iau intrebat de barbatul pe care il stia el. Oameni tristi iau raspuns ca a murit ieri. Copacul intristandu-se lea zis oamenilor, si taie trunchiul lui si sa faca scandure pentru sicriul barbatului. "

Poate vei intelege ce vreau sa zic !
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote