View Single Post
  #119  
Vechi 06.01.2015, 21:05:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sfântul Ioan Botezătorul și vedenia unui frate

Același frate mi-a spus altădată: „Odată am fost cuprins de râvna pentru viața ascetică și mă gândeam să mă sui la Sfântul Iacov pentru câteva zile. Mintea mea nu se mai îndeletnicea cu nimic altceva decât cu acest gând. Dar, după cum se va vedea, Sfântului Ioan Botezătorul nu-i era pe plac una ca aceasta. Așa se face că într-o noapte, pe când dormeam, m-am aflat deodată într-o cameră mare. La o oarecare depărtare de mine am văzut șezând niște oameni. Atunci unul dintre ei s-a ridicat, a venit unde eram eu și, apropiindu-se de mine, mi-a spus: – Nu la Sfântul Iacov! Nu! Este bine să rămâi la ascultarea pe care o ai.
– Ce să fac la această ascultare, de vreme ce nu mă pricep deloc? am întrebat eu.
– Te vei specializa..., mi-a spus acela din nou.
Peste puțin timp m-am trezit și cugetam la acest vis sau vedenie sau ce-o fi fost ea, căci nu știu cum s-o numesc. Mă gândeam la înfățișarea și la mărimea gigantică pe care o avea acel om și mă întrebam: „Cine să fie acesta? Și cum de mi-a spus «Te vei specializa»?”
A doua zi la Liturghie, pe când stăteam în Paraclisul Maicii Domnului, am privit spre icoana Sfântului Ioan Botezătorul și m-am încredințat că cel care îmi vorbise în vedenie a fost chiar cel care era pictat în această icoană. Atunci mi-am adus aminte și de răspunsul părintelui meu duhovnic, ieromonahul Dositei, care, în anul 1934, când m-am spovedit și i-am spus că mult doresc ca cealaltă vreme a vieții mele să trăiesc ca un sihastru, mi-a spus: „Dacă va fi voia Sfântului Ioan Botezătorul, va fi și asta”. Și m-a lăsat astfel, fără să mai adauge nici un cuvânt.
Atunci mi-am spus în sinea mea: „De vreme ce Sfântul Ioan Botezătorul nu-ți încuviințează această dorință, liniștește-te, călugăre, și nu mai ține morțiș să se facă voia ta. Smerește-te și îndeplinește-ți cu acrivie și cu dragoste ascultarea, mulțumind Sfântului Înaintemergător care, ca Prooroc, cunoaște mai bine folosul sufletului tău și se îngrijește pentru mântuirea ta”.


(Monahul Lazăr Dionisiatul, Povestiri dionisiate, traducere din limba greacă de Ieroschimonah Ștefan Nuțescu, Schitul Lacu – Sfântul Munte Athos, Editura Evanghelismos, București, 2012, pp. 128-129)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote